Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"KRS uciekła się do proceduralnej sztuczki"

Nowa, wyłoniona przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa przesłuchuje za zamkniętymi drzwiami kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ocenił w TVN24, że w tej sprawie "KRS uciekła się do proceduralnej sztuczki".

"Mamy do czynienia z polexitem na raty"

- Unia Europejska ze swoimi zasadami wpisanymi w traktaty zawadza Jarosławowi Kaczyńskiemu w urządzaniu Polski po swojemu - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, europoseł z Platformy Obywatelskiej. W odniesieniu do tegorocznych wyborów samorządowych wskazywał, że "obecnej władzy zawadza wszystko, co jest od niej niezależne, w tym również samorządy lokalne".

"Unia staje się bezradna, kiedy operuje skalpelem, a ma partnera, który wymachuje toporem"

Tak zwana reforma sądownictwa nie idzie w kierunku zaspokojenia oczekiwań obywateli. Zasadniczym celem jest wymiana kadrowa - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie komentował też były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Wskazywał, że "owoce wprowadzanych zmian są takie, że każda instytucja przejęta przez PiS działa dużo wolniej".

"Lekceważenie postępowania trudno pogodzić ze staniem na straży niezależności"

Unikanie i niewyrażanie zdania w tej kwestii jest zastanawiające - ocenił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, odnosząc się do decyzji nowej Krajowej Rady Sądownictwa, która odmówiła stosowania się do postanowień Sądu Najwyższego w sprawie zawieszenia przepisów ustawy dotyczących przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Jak dodał Laskowski, działanie KRS "trudno pogodzić ze staniem na straży niezależności sędziów".

"Totalna anarchia", "chaos prawny". Politycy o decyzji nowej Krajowej Rady Sądownictwa

To pokazuje, że tak naprawdę nie mamy do czynienia z niezależną instytucją, która ma stać na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości - ocenił Borys Budka (Platforma Obywatelska) decyzję Krajowej Rady Sądownictwa, która odmówiła stosowania się do postanowień Sądu Najwyższego. Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej stwierdziła, że takie działanie "podważa porządek prawny, który obowiązuje w Polsce".

"Powoli dzieje się RzeczPiSpolita"

Jest bardzo konkretne wyzwanie stojące przed liderami partii: pokonać Prawo i Sprawiedliwość we wszystkich kolejnych wyborach - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Oceniła, że trwający w Polsce "chaos można zakończyć tylko poprzez wygrane wybory".

"Nie ma wakacji od demokracji". Protest we Wrocławiu

W piątek wieczorem we Wrocławiu miał miejsce kolejny protest przeciwko forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej, odśpiewali zarówno "Odę do Radości", jak i "Mazurka Dąbrowskiego". Wznosili też okrzyk: "Nie ma wakacji od demokracji".

"Postanowienie Sądu Najwyższego nie jest żadną fanaberią"

Postanowienie Sądu Najwyższego ma swoje podstawy konstytucyjne - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat. - To jest podejście bardzo odważne i rzeczywiście trudne, ale mieszczące się w pełni w logice orzecznictwa europejskiego - dodał.

Szef policyjnych związkowców: ostatnio jest nas zbyt wielu na protestach

Wolałbym, żeby policjanci strzegli bezpieczeństwa na ulicach, niż stali pod Sejmem - stwierdził w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Dodał także, że - jego zdaniem - ostatnio zbyt wielu policjantów jest wysyłanych do ochrony demonstracji. Razem z Draginją Nadażdin, dyrektorką Amnesty International Polska, rozmawiali także o użyciu przez policję gazu po czwartkowej manifestacji w Warszawie.

148 kandydatów do Sądu Najwyższego. "To jest średnio mało"

U pana prezydenta na biurku od kwietnia albo maja ubiegłego roku leżą konkretne wnioski do rozstrzygnięcia - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15 i członek Krajowej Rady Sądownictwa, komentując mijający termin zgłaszania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. - Prezydent nie jest znany z podejmowania negatywnych decyzji - komentował z kolei poseł PO Bartosz Arłukowicz.

"PiS przejmuje sądownictwo, ale nie przejmuje sędziów"

- Mamy do czynienia z próbą podporządkowania władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Władza sądownicza nie jest po prostu trzecią władzą. Ona jest jedną z trzech równorzędnych władz - podkreślił w "Faktach po Faktach" TVN24 Leszek Miller, były premier.

"Nie pozwolimy na to, żeby awanturnictwo rozkwitało"

Policja w każdym przypadku reaguje w sposób odpowiedni do zagrożeń - powiedział w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odnosząc się do interwencji policjantów przed Pałacem Prezydenckim. W czwartek funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego wobec protestujących.

PO żąda wyjaśnień od ministra, Nowoczesna idzie do prokuratury

Platforma Obywatelska domaga się wyjaśnień od ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego w związku z użyciem gazu łzawiącego na czwartkowym proteście przeciwko zmianom w sądownictwie. - Nie można używać policji w sposób polityczny, nieadekwatny, żeby zastraszać wolny głos, możliwość demonstrowania i wypowiadania swoich racji - argumentował Andrzej Halicki, poseł PO. Nowoczesna zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury.