Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Mińsk ucina rozmowę o rosyjskiej bazie. "Nie ma o czym dyskutować"

Białoruskie władze wyraźnie dają do zrozumienia, że nie interesuje ich umieszczenie na swoim terytorium rosyjskiej bazy lotniczej. Zabiegał o to Władimir Putin, aby symbolicznie odpowiedzieć na „ekspansję NATO”. - Naszym zdaniem nie ma potrzeby dalszej dyskusji nad umieszczeniem bazy na Białorusi - stwierdził szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej, wzmacniając wcześniejsze sygnały z Mińska.

USA Today: Samoloty Rosjan psują się w Syrii. Jedna trzecia nie lata

- Rosyjskie samoloty wysłane do Syrii często się psują, co wpływa na zmniejszenie tempa nalotów - twierdzi anonimowy przedstawiciel Pentagonu, na którego powołuje się „USA Today”. Takie wnioski mają być oparte o analizę danych wywiadowczych, z których wynika, że tylko około 70 procent rosyjskich maszyn jest zdatnych do lotów. Nie jest to dramat, ale Amerykanie podkreślają, że w ich wypadku wynik poniżej 80 procent jest powodem do niepokoju.

Moskwa i Teheran na linii. Wspólnie chcą "stabilizować" Syrię

Rosja i Iran zgodziły się zacieśnić współpracę, aby doprowadzić do stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu - poinformowało rosyjskie MSZ. Rosja zaproponowała również wsparcie dla opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, ale walczący z Asadem dowódcy nie ufają Moskwie.

Rosja chce zbudować bazę wojskową na spornych wyspach

Rosja planuje zbudowanie bazy wojskowej na Kurylach - powiedział cytowany przez rosyjskie agencje minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu. Ma być jedną z kilku nowych baz na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Cztery wyspy z łańcucha Kurylów niemal od 70 lat są przedmiotem sporu między Rosją a Japonią.

Ponad 80 proc. celów Rosjan nie należy do Państwa Islamskiego

Rosja nie atakuje dżihadystów, tylko wspiera ofensywę wojsk Asada - dowodzi agencja Reutera, powołując się na analizę danych rosyjskiego resortu obrony, z której wynika, że prawie 80 proc. deklarowanych przez Rosję celów nalotów w Syrii nie należy do tzw. Państwa Islamskiego.

Rosyjskie okręty desantowe wpływają na Morze Śródziemne

Duży okręt desantowy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej "Jamał" we wtorek przeszedł przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele, kierując się na Morze Śródziemne - poinformowały media w Rosji, powołując się na media społecznościowe Turcji. To kolejny rosyjski okręt desantowy, który pokonał tę drogę w ostatnim czasie. Jego śladami płyną kolejne.

Rosjanie nie wykluczają wysłania wojsk na granicę z Afganistanem

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oznajmił, że razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jest bardzo zaniepokojony sytuacją w Tadżykistanie. Rosyjskie ministerstwo obrony nie wykluczyło wysłania wojsk na granicę tadżycko-afgańską. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Nie chcieli zostać wysłani do Donbasu. Usłyszeli wyroki

Sąd w Majkopie (stolica Adygei, autonomicznej republiki w składzie Federacji Rosyjskiej) wymierzył kary od 10 miesięcy do półtora roku więzienia pięciu wojskowym, którzy opuścili poligon w obwodzie rostowskim przy granicy z Ukrainą w obawie, że zostaną wysłani do Donbasu. Rodziny żołnierzy zamierzają odwołać się od wyroku. O sprawie jeszcze w sierpniu informowała arabska telewizja Al-Dżazira.

W Waszyngtonie nie chcą Rosjan. Putin "nie za bardzo rozumie"

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek w Astanie, że odmowa przyjęcia delegacji rządowej Rosji przez Waszyngton jest przejawem "niekonstruktywnego podejścia". Jego zdaniem słabość stanowiska USA "wynika z braku planu uregulowania w Syrii". Prezydent Rosji przebywa w czwartek z oficjalną wizytą w Kazachstanie.

1,5 tys. Rosjan przećwiczy desant z powietrza

Manewry rosyjskich wojsk powietrznodesantowych rozpoczęły się w czwartek w obwodzie pskowskim na terenie Zachodniego Okręgu Wojskowego FR. Główna faza ćwiczeń przewiduje zrzucenie desantu w liczbie ok. 1500 żołnierzy i 15 jednostek sprzętu bojowego.