Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Nie zawinęli do portu, "tankują na morzu"

Grupa rosyjskich okrętów płynących ku syryjskiemu wybrzeżu najprawdopodobniej tankuje na morzu - podaje portal BBC. Wcześniej Rosjanie chcieli dokować w hiszpańskiej Ceucie, ale ostatecznie do tego nie doszło.

"Skuteczność bojowa Admirała Kuzniecowa jest raczej skromna"

"Wysłanie lotniskowca Admirał Kuzniecow do brzegów Syrii służy raczej celom propagandowym. To próba zademonstrowania przez Rosję zdolności przerzucania sprzętu i żołnierzy" – pisze w czwartkowej publikacji brytyjski "The Times", cytowany przez rosyjskie media.

Rosyjskie okręty "nie zatankują na Malcie"

"Żaden rosyjski okręt nie zatankuje na Malcie" – informuje agencja RIA Nowosti powołując się na doniesienia maltańskiej prasy. Wcześniej MSZ w Madrycie zakomunikowało, że Rosjanie wycofali prośbę o tankowanie i uzupełnienie zapasów paliwa grupy rosyjskich okrętów w Ceucie, hiszpańskiej enklawie w Maroku.

Naciski na Madryt, Rosjanie się wycofują. Ich okręty nie będą tankowane w Hiszpanii

Rosyjska ambasada w Madrycie poinformowała nas, że wycofuje prośbę o zgodę na przyjęcie tych okrętów, w związku z czym zostało ono anulowane - poinformował hiszpański szef MSZ. W ten sposób najprawdopodobniej zakończyły się spekulacje o tym, czy rosyjskie okręty płynące do Syrii zostaną zatankowane w hiszpańskiej enklawie w Ceucie. Taka możliwość wywołała zaniepokojenie m.in. szefa NATO.

"Izwiestija": Rosja wzmacnia Flotę Bałtycką

Flota Bałtycka Rosji zostanie w najbliższych latach wzmocniona dywizjonem małych okrętów rakietowych Bujan-M wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr - podają w środę "Izwiestija". Według tej gazety, wkrótce w skład dywizjonu wejdą dwa okręty, a kolejne trzy do końca 2020 roku.

Rosyjskie okręty płyną do Syrii. NATO: to zaostrzy kryzys

Grupa rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow może zostać użyta, by przeprowadzać jeszcze więcej nalotów na cywilów w Aleppo w Syrii - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wezwał Rosję, by zaprzestała bombardować to miasto.

"Płomyk nadziei" ws. Donbasu. "Putin jest bardziej skłonny do ustępstw niż wcześniej"

"Spotkanie czwórki normandzkiej nie przyniosło przełomu w kwestii wschodniej Ukrainy, choć zapaliło kolejny płomyk nadziei" - ocenia w czwartek "Nowaja Gazieta". Za jeden z konkretnych efektów gazeta uznaje zapowiedź mapy drogowej realizacji porozumień mińskich. Z kolei zdaniem ekspertów w Kijowie rozmowy w Berlinie "nie było przełomem, pokazały jednak, że prezydent Rosji Władimir Putin jest bardziej skłonny do ustępstw niż wcześniej".

"Izwiestija": Rosja ma wojskowy internet

W armii rosyjskiej zakończyło się tworzenie zamkniętej sieci przekazywania danych, która pozwala na wymianę tajnych informacji pomiędzy strukturami ministerstwa obrony - przekazuje w środę dziennik "Izwiestija".

Iskandery przy granicach Polski i Litwy. "Agresywna demonstracja siły"

To agresywna demonstracja siły wymierzona przeciwko całej Europie - oświadczyła we wtorek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. W taki sposób odniosła się do decyzji Rosji w sprawie przeniesienia do graniczącego z Litwą i Polską obwodu kaliningradzkiego pocisków rakietowych Iskander zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Egipt mówi Rosji "nie". Bazy wojskowej nie będzie

Plany władz na Kremlu dotyczące ekspansji wojskowej w regionie Afryki Północnej niemal na pewno się nie ziszczą. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi rozwiał nadzieje na odtworzenie radzieckiej bazy w Sidi Barrani. Jeszcze 10 października rosyjska gazeta "Izwestija" napisała, że "rozmowy w tej sprawie toczą się dość pomyślnie". Wcześniej "nie" Rosjanom powiedzieli także Wietnamczycy, podważając doniesienia w sprawie utworzenia rosyjskiej bazy morskiej w zatoce Cam Ranh.