Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

"Rosja może sformować drugą armię pancerną"

W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat w Rosji może zostać sformowana druga armia pancerna - informuje w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

Gen. Skrzypczak: Podtrzymuję swoją opinię, Polska sama z Rosją nie ma szans

Polska armia dysponuje "jednym z lepszych w Europie i świecie potencjałów ludzkich", ale w ciągu ostatnich 15 lat niebezpiecznie zmniejszył się jej "potencjał operacyjny". Tymczasem tylko większa armia będzie w stanie się przeciwstawić agresji ze wschodu. Inwazja Rosji na Ukrainie jasno to pokazuje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak.

"Na Berlin!”, "Za Stalina!”. Rosjanie zrzucili bomby z "makabrycznymi" napisami

Do sieci trafiła seria zdjęć przedstawiających przygotowania do ćwiczeń lotnictwa w Kaliningradzie. Widać na nich, że Rosjanie część bomb ozdobili takimi napisami jak "Na Berlin!” i "Za Stalina!”. Niemiecki tabloid "Bild” nazwał je "makabrycznymi”. Rosyjscy wojskowi anonimowo sugerują, że to może być "fałszywka", albo "próba nakręcenia nastrojów antyrosyjskich".

Od wojny na Ukrainie rosyjski żołnierz "może się wykupić". Niepłacących czekają szykany

Arabska stacja telewizyjna Al-Dżazira dotarła do żołnierza rosyjskiego, który opowiedział dziennikarzom, że grozi mu 10 lat więzienia za dezercję. To zarzut oficjalny. Nieoficjalnie wojskowy ma być ukarany za to, że nie chce jechać do Donbasu i walczyć w szeregach rebeliantów z armią ukraińską. - Znam żołnierzy, którzy wrócili ze wschodu Ukrainy, są zastraszani i zmuszani do milczenia - skomentowała sprawę rosyjska adwokat Tatiana Czernieckaja.

Coraz więcej manewrów, wzrost napięcia. NATO i Rosja "przygotowują się na najgorsze"

Think-tank European Leadership Network ostrzega, że napięcia między Zachodem a Moskwą doprowadziły do sytuacji, w której NATO i wojska rosyjskie zaczęły "przygotowania na najgorsze", o czym świadczą ostatnie manewry obu stron. Sojusz wydał oświadczenie, w którym bardzo ostro zareagował na raport, stwierdzając, że nie wolno porównywać do siebie działań NATO i Rosji.

Cierpliwość się skończyła, sztab generalny zezwolił na użycie ciężkiej artylerii

Wojskowi mogą użyć ciężkiej artylerii w przypadku ataków rebeliantów. Mają pozwolenie - poinformował rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sełezniow. Separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie w Donbasie od samego rana, wykorzystując m.in. systemy rakietowe Grad. Dowódcy operacji w Donbasie informują, że najbardziej zapalnym punktem konfliktu pozostają okolice Doniecka.

Telefony do Paryża, Berlina i Moskwy. "Zaapelowaliśmy do Rosji, by się opamiętała"

Niemcy i Francja podzielają zaniepokojenie Ukrainy wywołane zaostrzeniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Gotowe są do zainicjowania konsultacji z Rosją, by nie dopuścić do negatywnego rozwoju wydarzeń - podało w poniedziałek MSZ w Kijowie. Wcześnie szef ukraińskiego MSZ, Pawło Klimkin, zatelefonował do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i zaapelował do Rosji o "opamiętanie się".