Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

"Rosja ponosi odpowiedzialność za destabilizację sytuacji na świecie"

- Zgoda rosyjskiej Rady Federacji na wysłanie wojsk do Syrii godzi w globalny system bezpieczeństwa i powinna spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią wspólnoty międzynarodowej – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Izba wyższa parlamentu rosyjskiego jednomyślnie wyraziła zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii na wniosek prezydenta Władimira Putina.

Tymczasowa i z powietrza. Tak Putin widzi rosyjską interwencję w Syrii

Tuż po tym, jak z Syrii nadeszły doniesienia o pierwszych rosyjskich nalotach, Władimir Putin na posiedzeniu rządu powiedział, jak będzie wyglądać zaangażowanie Rosji w Syrii. - Będzie obejmować tylko siły powietrzne i będzie jedynie tymczasowe - stwierdził prezydent. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Rosja zażądała od USA zaprzestania lotów nad Syrią. Waszyngton odpowiada

Rosjanie zażądali, żeby amerykańskie samoloty bojowe unikały syryjskiej przestrzeni powietrznej podczas rosyjskich misji lotniczych - oznajmił Departament Stanu USA, potwierdzając wcześniejsze doniesienia telewizji Fox News powołującej się na wysokiego rangą urzędnika USA. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Wysłać żołnierzy do Syrii? Większość Rosjan przeciwnych

Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Lewady wynika, że większość Rosjan nie chce wprowadzania wojsk do Syrii. Nie chcą też przyjmować w Rosji uchodźców, ani im pomagać. Uważają jednak, że Moskwa powinna wspierać reżim Baszara al-Asada. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Szef Human Rights Watch: niech nikt się nie da nabrać Putinowi

Prezydent Rosji Władimir Putin, który wspierał reżim prezydenta Baszara el-Asada w Syrii, próbuje teraz przedstawić Asada jako ostoję walki przeciw Państwu Islamskiemu - ocenił szef Human Rights Watch Kenneth Roth. Ostrzegł, by nie dać się na to nabrać.

Londyn: Asad musi odejść, Rosjanie komplikują sprawę

Zwiększenie obecności wojskowej Rosji w Syrii wzmacnia prezydenta Baszara el-Asada, a także obarcza Moskwę moralną odpowiedzialnością za zbrodnie popełnione przez reżim - oświadczył szef brytyjskiego MSZ Philip Hammond w wywiadzie dla dziennika "Le Monde".

Rosjanie wysyłają okręty na Morze Śródziemne

Rosja przeprowadzi we wrześniu i październiku manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiadomiło ministerstwo obrony. Wśród jednostek wykorzystanych podczas manewrów będzie krążownik rakietowy, niszczyciel rakietowy i okręt desantowy.

Izrael nie zestrzeli rosyjskich samolotów. Ma być wojskowa koordynacja

Na czele izraelsko-rosyjskiego zespołu koordynacyjnego, którego zadaniem będzie zapobieganie przypadkowej wymianie ognia w Syrii, staną zastępcy dowódców sił zbrojnych obu krajów - informuje w czwartek Reuters powołując się na anonimowego oficera izraelskiego. Pierwsze spotkanie zespołu, którego powołanie uzgodnili w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu, odbędzie się 5 października.

Syria chętnie powita rosyjską bazę. "Celem byłaby walka z terroryzmem"

Jeśli Rosja zdecyduje się na rozmieszczenie bazy wojskowej w Latakii w północno-zachodniej Syrii, Damaszek przyjmie ten krok z zadowoleniem - powiedział ambasador Syrii w Moskwie Riad Haddad. Faktem jest, że Rosjanie już właściwie mają tam swoją bazę. Lotnisko obok miasta Latakia zaroiło się niedawno od rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy.

Burza o atomowe bomby. Baza w Buechel, "sensacja" telewizji, groźba Kremla

Wbrew temu co twierdzi rzecznik Kremla, opierając się na doniesieniach telewizji ZDF, rozmieszczenie 20 "nowych" amerykańskich bomb atomowych w niemieckiej bazie lotniczej nie zmieni "równowagi sił w Europie”. Powód jest prosty. One już tam są od wielu lat, jedynie w starszej wersji. Obecnie Amerykanie prowadzą ich modernizację i po prostu wymienią ładunki w Niemczech na nowsze. Pomimo tego Rosjanie niedwuznacznie grożą swoim dyżurnym straszakiem - iskanderami.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Kerry: rosyjska broń w Syrii dla obrony własnych sił

- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".