Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyści jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Od lat pracowali dla Prawa i Sprawiedliwości, a po wygranych wyborach dostali dyrektorskie stanowiska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W maju założyli spółkę Solvere, potem odeszli z pracy w urzędzie, a teraz dostali kontrakt na realizację kampanii dotyczącej sądownictwa za publiczne pieniądze. Pod hasłem "Sprawiedliwe Sądy" chcą zmieniać prawo, a być może sami to prawo łamią. Ich firmą zainteresowało się właśnie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kim są współwłaściciele spółki Solvere? Materiał magazynu "Czarno na białym".

Gdy wszyscy byli zajęci sporem wokół zmian w polskim sądownictwie, rządowa większość przyjęła w Sejmie kilka innych bardzo ważnych ustaw. Niemal niezauważenie posłowie uchwalili nowe prawo wodne, zadali cios w odnawialne źródła energii oraz pogrzebali szanse na referendum w sprawie reformy edukacji. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

W imieniu klubu PO wnoszę o demilitaryzację terenu Sejmu i Senatu i wyprowadzenie oddziałów policji - zaapelował w Senacie Bogdan Klich. - Jesteśmy poddawani naciskowi politycznemu i w takich warunkach nie możemy obradować - argumentował senator Platformy Obywatelskiej przed przystąpieniem izby do rozpatrywania ustawy o Sądzie Najwyższym. Po kilku godzinach obrad wrócił do tematu, pokazując senatorom zdjęcia mundurowych wciąż znajdujących się na terenie parlamentu.

- Skrócenie niekonstytucyjnego sposobu wyboru wydaje się jak najbardziej logicznym i wyczekiwanym - stwierdził Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, komentując przegłosowane przez Sejm zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Na pytanie, czy Andrzej Duda zawetuje nowelizację, odparł, że "tutaj by się nie spodziewał" weta prezydenta.

Podczas wczorajszej gorącej sejmowej debaty na temat ustawy wprowadzającej zmiany w sądownictwie, poseł PO Michał Szczerba próbował dać Jarosławowi Kaczyńskiemu książkę "Rządy Prawa. Poradnik dla polityków". Siedzący obok Mariusz Błaszczak zrzucił ją jednak na ziemię, wobec czego poseł PO przy okrzykach z sali "Sprzątaj!" podniósł ją. W tym momencie zapobiegliwy szef MSWiA oraz siedzący po drugiej stronie prezesa Ryszard Terlecki zdecydowanie wstali i zasłonili Kaczyńskiego, uniemożliwiając kolejną próbę wręczenia poradnika.

Premier na bieżąco ocenia pracę poszczególnych ministrów i jeśli jest z kogoś niezadowolona, może go zmienić w każdej chwili. My jako koalicja rządowa w w trakcie podsumowania dwulecia również wyciągniemy pewne wnioski personalne. Mówił o tym Jarosław Kaczyński - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Poczuciem humoru wykazał się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na początku kongresu statutowego tej partii w Przysusze, gdy pytał delegatów, czy otrzymali regulamin. - Usłyszałem, że ktoś nie otrzymał - to niech podniesie rękę - mówił.

Nigdy nie było mowy o spotkaniu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas jego wizyty w Polsce - podkreślił wicemarszałek Senatu Adama Bielan. - To spotkanie nigdy nie było planowane i nikt o nie nie występował - dodał.