Parlament Europejski

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Głosowało za nią 513 deputowanych, 142 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. Rezolucja wzywa rząd PiS do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku.

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski jest niekompletny i przynosi "ułomny obraz sytuacji", jest konfrontacyjny i nie przybliży nas do znalezienia rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Zapowiadaliśmy, że jeżeli PiS się nie cofnie, będzie rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. Polski. Zdania nie zmieniliśmy - mówił w programie "Kawa na ławę" Sławomir Neumann (PO). Pozostali goście nie zgadzali się z tym stanowiskiem, twierdząc, że "sprawy wewnętrzne należy załatwiać w Polsce".

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek za zakazem prewencyjnego leczenia zwierząt antybiotykami, a także poparł wspieranie badań nad nowymi metodami leczenia w weterynarii. Nowe przepisy mają pomóc w walce z rosnącą odpornością bakterii na antybiotyki.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wykluczył w środę z obrad greckiego eurodeputowanego Eleftheriosa Synadinosa, który dopuścił się obrażania Turków, i nakazał mu opuszczenie sali.

Parlament Europejski może zająć się kwestią uchwalenia rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie prace zostały jednak zawieszone. Konferencja przewodniczących PE nie podjęła decyzji i może wrócić do tematu dopiero za tydzień.

Prawie trzygodzinna debata w Parlamencie Europejskim dotycząca sytuacji w Polsce zakończyła się wymianą zdań pomiędzy premier Beatą Szydło a byłem belgijskim premierem i liderem liberałów w PE, Guy Verhofstadtem. Belg pytał, czy jej rząd zastosuje się do przyszłej opinii Komisji Weneckiej ws. działania Trybunału Konstytucyjnego. Szydło nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć.

Pół godziny później niż planowano - o 16:30 - w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpocznie się debata poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce. Zgodnie z listą mówców udostępnioną przez PE, głos zabierze dziś m.in. premier Beata Szydło, ale także kilku polskich europarlamentarzystów. Transmisja z debaty w TVN24 oraz TVN24 Biznes i Świat. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Na wtorek przewidziano początek debaty w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. Głos ma w niej zabrać wiceszef Frans Timmermans, premier Beata Szydło, a także po trzech reprezentantów z każdej frakcji politycznej. W "Otwarciu dnia" wyjaśnialiśmy, co frakcje polityczne w europarlamencie myślą o polskim rządzie. Gościem był Paweł Sztawarz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. W debacie udział weźmie premier Beata Szydło, która zabierze głos dwa razy: pierwsze wystąpienie będzie otwierające, w drugim premier odniesie się do przebiegu dyskusji. Relacja z debaty w TVN24 Biznes i Świat.