Parlament Europejski

Parlament Europejski

"Jeśli zgłoszą kolejnego kandydata z PiS, wynik będzie taki sam"

Myślę, że jeśli Prawo i Sprawiedliwości zaproponuje innego kandydata na stanowisko szefa komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego, wynik głosowania będzie taki sam, jak w przypadku byłej premier Beaty Szydło - powiedziała europosłanka socjalistów, Holenderka Agnes Jongerius, która w poniedziałek prowadziła obrady komisji. Szydło nie została wybrana po raz kolejny. Opowiedziało się za nią 19 europosłów, przeciw było 34. Od głosu wstrzymało się 2.

Ursula von der Leyen walczy o poparcie. Liberałowie stawiają warunki

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w Parlamencie Europejskim liberałów, postawiła kandydatce na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce między innymi gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.

"Oczekujemy konkretnej oferty". Stawiają warunek von der Leyen

Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe - oświadczyła liderka Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Było to pierwsze spotkanie von der Leyen z europosłami tej frakcji po nominacji Niemki na kandydatkę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

Inżynier aeronautyki i doktor ekonomii. Pokieruje unijną dyplomacją

Nominowany przez Radę Europejską na wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej, dwukrotnie, ministrem.

"Mogę tylko wyrazić ubolewanie". Zalewska o swoim zachowaniu podczas "Ody do radości"

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego polscy eurodeputowani - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - przez długą część wykonywania "Ody do radości" nie wstali ze swoich miejsc. Zalewska tłumaczy to jako "nieporozumienie" i przeprasza tych, którzy poczuli się urażeni. Zdaniem eurodeputowanego Wiosny Roberta Biedronia jest to jednak "symboliczne pokazanie Polkom i Polakom, gdzie ci państwo mają Polskę i Unię".

Schetyna: to porażka rządu, Polska jest poza najważniejszymi stanowiskami

Polska jest poza mainstreamem, poza najważniejszymi stanowiskami, poza wpływem na politykę - powiedział w środę szef PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do ustaleń w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Jego zdaniem "to jest obraz aktywności polskiego rządu i osobiście delegacji, której przewodniczył premier Morawiecki".

"Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, że Parlament Europejski się postawi"

Bardzo ostro przeciw się wypowiadają Zieloni, bardzo ostro przeciw się wypowiadają socjaldemokraci - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 publicysta Michał Broniatowski, odnosząc się do kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Dodał, że "bardzo łatwo można sobie wyobrazić, że Parlament [Europejski - przyp. red.] się postawi" w tej kwestii. Michał Kobosko z Atlantic Council podkreślał z kolei, że Ursula von der Leyen nie jest "tak ugodowa, tak sympatyczna" jak Frans Timmermans, który również był typowany na to stanowisko.

Debiut polskich europosłów i zgrzyty na początek. "To będzie najbardziej barwny europarlament"

Posłowie rozpoczęli nową kadencję w Parlamencie Europejskim. Nie zabrakło jednak zgrzytów - podczas uroczystej inauguracji przedstawiciele Partii Brexitu zwrócili się plecami do prezydium podczas odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Dwoje polskich europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - nie wstawali przez dłuższą część hymnu. Ryszard Czarnecki przewiduje, że "to będzie najbardziej barwny i najbardziej głośny europarlament". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Katalońskie partie skarżą się na szefa europarlamentu

Trzy separatystyczne ugrupowania katalońskiego parlamentu wysłały do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego i jego zastępców skargę w sprawie orzekania ważności mandatów Carlesa Puigdemonta i Toniego Comina, wybranych do europarlamentu 26 maja.