Parlament Europejski

Parlament Europejski

Inżynier aeronautyki i doktor ekonomii. Pokieruje unijną dyplomacją

Nominowany przez Radę Europejską na wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej, dwukrotnie, ministrem.

"Mogę tylko wyrazić ubolewanie". Zalewska o swoim zachowaniu podczas "Ody do radości"

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego polscy eurodeputowani - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - przez długą część wykonywania "Ody do radości" nie wstali ze swoich miejsc. Zalewska tłumaczy to jako "nieporozumienie" i przeprasza tych, którzy poczuli się urażeni. Zdaniem eurodeputowanego Wiosny Roberta Biedronia jest to jednak "symboliczne pokazanie Polkom i Polakom, gdzie ci państwo mają Polskę i Unię".

Schetyna: to porażka rządu, Polska jest poza najważniejszymi stanowiskami

Polska jest poza mainstreamem, poza najważniejszymi stanowiskami, poza wpływem na politykę - powiedział w środę szef PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do ustaleń w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Jego zdaniem "to jest obraz aktywności polskiego rządu i osobiście delegacji, której przewodniczył premier Morawiecki".

"Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, że Parlament Europejski się postawi"

Bardzo ostro przeciw się wypowiadają Zieloni, bardzo ostro przeciw się wypowiadają socjaldemokraci - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 publicysta Michał Broniatowski, odnosząc się do kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Dodał, że "bardzo łatwo można sobie wyobrazić, że Parlament [Europejski - przyp. red.] się postawi" w tej kwestii. Michał Kobosko z Atlantic Council podkreślał z kolei, że Ursula von der Leyen nie jest "tak ugodowa, tak sympatyczna" jak Frans Timmermans, który również był typowany na to stanowisko.

Debiut polskich europosłów i zgrzyty na początek. "To będzie najbardziej barwny europarlament"

Posłowie rozpoczęli nową kadencję w Parlamencie Europejskim. Nie zabrakło jednak zgrzytów - podczas uroczystej inauguracji przedstawiciele Partii Brexitu zwrócili się plecami do prezydium podczas odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Dwoje polskich europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - nie wstawali przez dłuższą część hymnu. Ryszard Czarnecki przewiduje, że "to będzie najbardziej barwny i najbardziej głośny europarlament". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Katalońskie partie skarżą się na szefa europarlamentu

Trzy separatystyczne ugrupowania katalońskiego parlamentu wysłały do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego i jego zastępców skargę w sprawie orzekania ważności mandatów Carlesa Puigdemonta i Toniego Comina, wybranych do europarlamentu 26 maja.

Tusk i Macron chcą dwóch kobiet na najwyższych stanowiskach w Unii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wyboru przyszłego szefa Komisji Europejskiej i kontynuację konsultacji w sprawie pozostałych najwyższych stanowisk w Unii. Poinformował, że dwie kobiety na czołowych stanowiskach to jego "plan i osobista ambicja". Takie samo zdanie wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, dodając, że szefowie rządów dali Tuskowi mandat do tego, by na przyszłym szczycie "przedstawił nazwiska".

Ruszyła bitwa o najważniejsze unijne stanowiska

W Brukseli we wtorek wieczorem rozpoczął się nieformalny szczyt, na którym unijni liderzy maja rozmawiać o obsadzie kluczowych stanowisk. Wypowiedzi szefów państw i rządów wskazują na to, że o porozumienie będzie trudno. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła przed spotkaniem, że chce jak najszybciej uzgodnić kandydata na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastąpi on Jean-Claude'a Junckera.

Wyniki eurosceptyków i populistów w krajach Unii

W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.