Parlament Europejski

Parlament Europejski

Debiut polskich europosłów i zgrzyty na początek. "To będzie najbardziej barwny europarlament"

Posłowie rozpoczęli nową kadencję w Parlamencie Europejskim. Nie zabrakło jednak zgrzytów - podczas uroczystej inauguracji przedstawiciele Partii Brexitu zwrócili się plecami do prezydium podczas odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Dwoje polskich europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - nie wstawali przez dłuższą część hymnu. Ryszard Czarnecki przewiduje, że "to będzie najbardziej barwny i najbardziej głośny europarlament". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Katalońskie partie skarżą się na szefa europarlamentu

Trzy separatystyczne ugrupowania katalońskiego parlamentu wysłały do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego i jego zastępców skargę w sprawie orzekania ważności mandatów Carlesa Puigdemonta i Toniego Comina, wybranych do europarlamentu 26 maja.

Tusk i Macron chcą dwóch kobiet na najwyższych stanowiskach w Unii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wyboru przyszłego szefa Komisji Europejskiej i kontynuację konsultacji w sprawie pozostałych najwyższych stanowisk w Unii. Poinformował, że dwie kobiety na czołowych stanowiskach to jego "plan i osobista ambicja". Takie samo zdanie wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, dodając, że szefowie rządów dali Tuskowi mandat do tego, by na przyszłym szczycie "przedstawił nazwiska".

Ruszyła bitwa o najważniejsze unijne stanowiska

W Brukseli we wtorek wieczorem rozpoczął się nieformalny szczyt, na którym unijni liderzy maja rozmawiać o obsadzie kluczowych stanowisk. Wypowiedzi szefów państw i rządów wskazują na to, że o porozumienie będzie trudno. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła przed spotkaniem, że chce jak najszybciej uzgodnić kandydata na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastąpi on Jean-Claude'a Junckera.

Wyniki eurosceptyków i populistów w krajach Unii

W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosują Brytyjczycy i Holendrzy

Brytyjczycy i obywatele UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii głosują w czwartek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to miejsce niespełna trzy lata po referendum w sprawie brexitu. W czwartek głosowanie odbywa się także w Holandii, gdzie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD) może uzyskać 15 proc. - tyle samo, co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Tu na eurosceptyków chce głosować niemal połowa

Na politycznej mapie Europy Włochy są ewenementem - niemal połowa wyborców, bo 48 procent, zamierza oddać głos na partie eurosceptyczne. Czwarty pod względem ludności (60,4 miliona mieszkańców) kraj Unii wybierze aż 73 europosłów. Materiał Jakuba Loski, TVN24 BiS.

"Był to oczywiście test dla Viktora Orbana"

Szefowa niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer spodziewa się, że partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana opuści Europejską Partię Ludową. W poniedziałek Orban wycofał swoje poparcie dla Manfreda Webera jako kandydata EPL na szefa Komisji Europejskiej.