Parlament Europejski

Parlament Europejski

Węgierski kandydat na komisarza w PE do siebie nie przekonał

Oliver Varhelyi, kandydat Węgier na unijnego komisarza, nie otrzymał w czwartek wystarczającego poparcia ze strony koordynatorów komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Chcą oni, aby odpowiedział na dodatkowe pytania pisemnie. Zielone światło po przesłuchaniu otrzymali za to kandydaci Francji i Rumunii. Komisja chce rozpocząć urzędowanie 1 grudnia.

Apel z Budapesztu w sprawie Macedonii Północnej i Albanii

Konieczność wzmocnienia polityki rozszerzenia Unii Europejskiej i apel do krajów członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - to główne konkluzje IX Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który odbył się w poniedziałek w Budapeszcie.

Grupa europosłów z wizytą w Kaszmirze. "Jest w tym coś bardzo złego"

Grupa głównie prawicowych europosłów, wśród których znaleźli się też politycy Prawa i Sprawiedliwości, złożyła wizytę w Kaszmirze. Była to pierwsza międzynarodowa delegacja w spornym regionie od sierpnia, gdy władze Indii pozbawiły stan autonomii. Wizyta spotkała się z ostrą krytyką ze strony miejscowych polityków. Parlament Europejski i unijna dyplomacja odcięły się od wyjazdu. Rzeczniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że była to podróż prywatna. - Skandaliczne jest określanie tej wizyty jako wycieczki - ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Liderzy frakcji w PE za odłożeniem brexitu o trzy miesiące

Liderzy frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim poparli przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Szef PE David Sassoli wysłał w tej sprawie list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformował w czwartek rzecznik PE Jaume Duch.

Johnson dzwonił do Tuska. Data brexitu wciąż niepewna

Premier Wielkiej Brytanii niezmiennie chce wyprowadzić kraj z Unii Europejskiej jeszcze w październiku - przekazał rzecznik rządu w Londynie, informując o tym, że w środę Boris Johnson poinformował o takim zamiarze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

43 kraje, a konkurencji brak. "Wszyscy namawiają" Tuska, by został liderem EPL

- Jest oczekiwanie na nową energię, wszyscy widzą, co się dzieje w Europie, że trzeba szukać sposobów na walkę z populistami - mówi źródło Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do rozmów dotyczących wyboru nowego szefa Europejskiej Partii Ludowej. Jak wynika z informacji PAP, Donald Tusk niemal na pewno nie będzie miał konkurencji i największa unijna frakcja polityczna chce, by szef Rady Europejskiej stanął teraz na jej czele.

Czworo polskich europosłów szefami delegacji Parlamentu Europejskiego

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

Schetyna o praworządności. Kaczyński: antypaństwowe słowa

Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością można uznać za antypaństwową - powiedział w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dzień wcześniej lider PO zadeklarował, że jest zwolennikiem "bardzo twardego powiązania" przestrzegania praworządności ze środkami z unijnego budżetu.

"Jeśli zgłoszą kolejnego kandydata z PiS, wynik będzie taki sam"

Myślę, że jeśli Prawo i Sprawiedliwości zaproponuje innego kandydata na stanowisko szefa komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego, wynik głosowania będzie taki sam, jak w przypadku byłej premier Beaty Szydło - powiedziała europosłanka socjalistów, Holenderka Agnes Jongerius, która w poniedziałek prowadziła obrady komisji. Szydło nie została wybrana po raz kolejny. Opowiedziało się za nią 19 europosłów, przeciw było 34. Od głosu wstrzymało się 2.

Ursula von der Leyen walczy o poparcie. Liberałowie stawiają warunki

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w Parlamencie Europejskim liberałów, postawiła kandydatce na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce między innymi gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.

"Oczekujemy konkretnej oferty". Stawiają warunek von der Leyen

Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe - oświadczyła liderka Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Było to pierwsze spotkanie von der Leyen z europosłami tej frakcji po nominacji Niemki na kandydatkę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.