Parlament Europejski

Parlament Europejski

Ruszyła bitwa o najważniejsze unijne stanowiska

W Brukseli we wtorek wieczorem rozpoczął się nieformalny szczyt, na którym unijni liderzy maja rozmawiać o obsadzie kluczowych stanowisk. Wypowiedzi szefów państw i rządów wskazują na to, że o porozumienie będzie trudno. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła przed spotkaniem, że chce jak najszybciej uzgodnić kandydata na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastąpi on Jean-Claude'a Junckera.

Wyniki eurosceptyków i populistów w krajach Unii

W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosują Brytyjczycy i Holendrzy

Brytyjczycy i obywatele UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii głosują w czwartek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to miejsce niespełna trzy lata po referendum w sprawie brexitu. W czwartek głosowanie odbywa się także w Holandii, gdzie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD) może uzyskać 15 proc. - tyle samo, co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Tu na eurosceptyków chce głosować niemal połowa

Na politycznej mapie Europy Włochy są ewenementem - niemal połowa wyborców, bo 48 procent, zamierza oddać głos na partie eurosceptyczne. Czwarty pod względem ludności (60,4 miliona mieszkańców) kraj Unii wybierze aż 73 europosłów. Materiał Jakuba Loski, TVN24 BiS.

"Był to oczywiście test dla Viktora Orbana"

Szefowa niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer spodziewa się, że partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana opuści Europejską Partię Ludową. W poniedziałek Orban wycofał swoje poparcie dla Manfreda Webera jako kandydata EPL na szefa Komisji Europejskiej.

"Byłem przekonany, że już nigdy nie wystartuję"

Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej połączy minimum programowe dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej i roli Polski w tych przemianach - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl były premier Leszek Miller. Mówił też o swojej kandydaturze do europarlamentu. Przyznał, że w związku z tragiczną sytuacją rodzinną "był przekonany, że już nigdy nie wystartuje" w wyborach.

"Weber i Orban chcą, by Fidesz pozostał w EPL"

Zarówno szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, jak i premier Węgier Viktor Orban chcą, aby rządzący na Węgrzech Fidesz pozostał w EPL - oświadczył we wtorek kierujący kancelarią premiera minister Gergely Gulyas. Sam Weber zaznaczył jednak, że problemy między EPL i Fideszem "nie zostały jeszcze rozwiązane".

Scenariusz awaryjny Orbana: rozmowy będą w Polsce

Premier Węgier Viktor Orban nie wykluczył, że Fidesz znajdzie się poza Europejską Partią Ludową (EPL) w Parlamencie Europejskim. Zapowiedział w piątek, że jeśli do tego dojdzie, rozmowy o nowym projekcie rozpocznie przede wszystkim w Polsce. Mówił o tym w Radiu Kossuth.

"Następne dni będą ostatnią szansą dla Fideszu"

- Jestem osobą, która buduje mosty, ale z drugiej strony nie można się godzić na wszystko - powiedział w wywiadzie z Polską Agencją Prasową szef grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber. Skomentował w ten sposób napięcie pomiędzy instytucjami w Brukseli i Strasburgu a rządem Viktora Orbana. W rozmowie poruszył też kwestie powstałej w Polsce Koalicji Europejskiej i budowę gazociągu Nord Stream 2.