Parlament Europejski

Parlament Europejski

Sencow w europarlamencie: życzylibyśmy sobie waszych problemów

Nie ufajcie Putinowi – zaapelował do eurodeputowanych w Strasburgu ukraiński reżyser i były więzień rosyjski Ołeh Sencow. Wezwał również posłów Parlamentu Europejskiego, by "pamiętali o więzionych przez Rosję Ukraińcach, gdy będą rozważali nawiązanie kontaktów z prezydentem Władimirem Putinem".

Europoseł PiS zatrzasnął się na dachu. "Dezorientacja, a nie agresja"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Tobiszowski został nagrany, kiedy próbował kopnięciem otworzyć drzwi tarasowe budynku Parlamentu Europejskiego. Jego asystent w rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że europoseł po około 20 minutach musiał przechodzić przez barierki balkonu i w ten sposób wrócić do budynku.

Węgierski kandydat na komisarza w PE do siebie nie przekonał

Oliver Varhelyi, kandydat Węgier na unijnego komisarza, nie otrzymał w czwartek wystarczającego poparcia ze strony koordynatorów komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Chcą oni, aby odpowiedział na dodatkowe pytania pisemnie. Zielone światło po przesłuchaniu otrzymali za to kandydaci Francji i Rumunii. Komisja chce rozpocząć urzędowanie 1 grudnia.

Apel z Budapesztu w sprawie Macedonii Północnej i Albanii

Konieczność wzmocnienia polityki rozszerzenia Unii Europejskiej i apel do krajów członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - to główne konkluzje IX Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który odbył się w poniedziałek w Budapeszcie.

Grupa europosłów z wizytą w Kaszmirze. "Jest w tym coś bardzo złego"

Grupa głównie prawicowych europosłów, wśród których znaleźli się też politycy Prawa i Sprawiedliwości, złożyła wizytę w Kaszmirze. Była to pierwsza międzynarodowa delegacja w spornym regionie od sierpnia, gdy władze Indii pozbawiły stan autonomii. Wizyta spotkała się z ostrą krytyką ze strony miejscowych polityków. Parlament Europejski i unijna dyplomacja odcięły się od wyjazdu. Rzeczniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że była to podróż prywatna. - Skandaliczne jest określanie tej wizyty jako wycieczki - ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Liderzy frakcji w PE za odłożeniem brexitu o trzy miesiące

Liderzy frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim poparli przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Szef PE David Sassoli wysłał w tej sprawie list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformował w czwartek rzecznik PE Jaume Duch.

Johnson dzwonił do Tuska. Data brexitu wciąż niepewna

Premier Wielkiej Brytanii niezmiennie chce wyprowadzić kraj z Unii Europejskiej jeszcze w październiku - przekazał rzecznik rządu w Londynie, informując o tym, że w środę Boris Johnson poinformował o takim zamiarze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

43 kraje, a konkurencji brak. "Wszyscy namawiają" Tuska, by został liderem EPL

- Jest oczekiwanie na nową energię, wszyscy widzą, co się dzieje w Europie, że trzeba szukać sposobów na walkę z populistami - mówi źródło Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do rozmów dotyczących wyboru nowego szefa Europejskiej Partii Ludowej. Jak wynika z informacji PAP, Donald Tusk niemal na pewno nie będzie miał konkurencji i największa unijna frakcja polityczna chce, by szef Rady Europejskiej stanął teraz na jej czele.

Czworo polskich europosłów szefami delegacji Parlamentu Europejskiego

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

Schetyna o praworządności. Kaczyński: antypaństwowe słowa

Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością można uznać za antypaństwową - powiedział w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dzień wcześniej lider PO zadeklarował, że jest zwolennikiem "bardzo twardego powiązania" przestrzegania praworządności ze środkami z unijnego budżetu.

"Jeśli zgłoszą kolejnego kandydata z PiS, wynik będzie taki sam"

Myślę, że jeśli Prawo i Sprawiedliwości zaproponuje innego kandydata na stanowisko szefa komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego, wynik głosowania będzie taki sam, jak w przypadku byłej premier Beaty Szydło - powiedziała europosłanka socjalistów, Holenderka Agnes Jongerius, która w poniedziałek prowadziła obrady komisji. Szydło nie została wybrana po raz kolejny. Opowiedziało się za nią 19 europosłów, przeciw było 34. Od głosu wstrzymało się 2.