Parlament Europejski

Parlament Europejski

Wstępne unijne porozumienie w sprawie ułatwień dla niepełnosprawnych

Parlament Europejski i kraje unijne osiągnęły w czwartek wstępne porozumienie dotyczące tak zwanego europejskiego aktu w sprawie dostępności. Akt ten jest zbiorem propozycji nowych przepisów, które mają sprawić, że wiele usług i produktów codziennego użytku będzie łatwiej dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

Lewicy został tylko Timmermans

Wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz nie będzie ubiegał się o nominację na stanowisko przyszłego szefa KE. Poparł kandydaturę innego wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który stał się oficjalnym kandydatem socjalistów.

"Ciągle mam nadzieję, że polski rząd zachowa się rozsądnie"

Choć jest jednym z najważniejszych europosłów, do tej pory działał głównie za kulisami. Może się to jednak zmienić, bo Manfred Weber chce powalczyć o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej i, jak zapowiada, wpuścić w nią trochę świeżego powietrza. Co sądzi o działaniach Komisji Europejskiej prowadzonych wobec Polski? Czy wypłata unijnych funduszy powinna być powiązana z zasadą praworządności? Czy za odmowę przyjmowania migrantów powinny być nakładane kary? Z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej spotkał się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

Więziony w Rosji Ołeh Sencow z nagrodą imienia Sacharowa

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow otrzyma przyznawaną przez europarlament nagrodę imienia Sacharowa - w czwartek zdecydowała konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie wezwano do natychmiastowego uwolnienia reżysera z kolonii karnej.

Bono w Brukseli. Spotkał się z Tuskiem i Tajanim

- Choć ludzie w Europie obawiają się niekontrolowanej migracji z południa, Afryka jest szansą dla Europy, która się starzeje. Potrzebne jest europejsko-afrykańskie partnerstwo - podkreślał w środę w Brukseli lider zespołu U2 Bono, który spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Negocjuje brexit. Nie chce być szefem Komisji Europejskiej

Główny unijny negocjator brexitu, Francuz Michel Barnier nie będzie ubiegał się o stanowisko przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Jak poinformował, zamierza skoncentrować się na negocjacjach w sprawie brexitu. Obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker ma ustąpić w przyszłym roku po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"Orban postanowił zagrać o wiele więcej. Z punktu widzenia jego ambicji Węgry są za małym krajem"

Od paru tygodni rysuje się przywództwo ideologicznego frontu w Europie, które głosi zamiar przejęcia instytucji europejskich. Viktor Orban jest w nim kluczową osobą - stwierdził komentator TVN24 BiS Jan Maria Rokita w programie "Horyzont" TVN24. Razem z Olafem Osicą, analitykiem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, komentował stan relacji Węgier z instytucjami Unii Europejskiej.

Szef MSZ Włoch o "szaleństwie lewicowej Europy"

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier to "akt polityczny, szaleństwo lewicowej Europy, która nie może pogodzić się ze zmianami" - oświadczył szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini. Ponownie stanął w obronie premiera Węgier Viktora Orbana.

Sencow nominowany do Nagrody Sacharowa

Europejska Partia Ludowa (EPL) nominowała więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Parlament Europejski uruchamia artykuł 7 wobec Węgier

Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem wobec Węgier procedury określonej w artykule 7 unijnego traktatu. Za było 448 europosłów, przeciw 197, 48 wstrzymało się od głosu. To pierwszy raz, kiedy to europarlament rozpoczął procedurę artykułu 7. Inicjatorem podobnego procesu wobec Polski w grudniu 2017 roku była Komisja Europejska.

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.