Parlament Europejski

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął w środę projekt zmian w prawie wyborczym, które przewidują m.in. wprowadzenie minimalnego progu wyborczego w całej Unii Europejskiej, a także sankcjonują wyznaczanie przez partie polityczne swoich kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

Liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi otrzyma nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w czwartek przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Rok temu Badawi został w swojej ojczyźnie skazany za "ośmieszanie islamu". Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Prezes partii KORWiN, europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za zakłócenie przebiegu sesji PE, m.in. przez wznoszenie ręki w hitlerowskim geście. Polak został wykluczony z prac PE na 10 dni, straci też 10 diet.

- Jestem wzburzony, ponieważ ciągle mówi Pan (premier Cipras - red.) o reformach, ale nigdy nie zobaczyliśmy konkretnych propozycji tych reform - grzmiał podczas środowego posiedzenia PE Guy Verhofstadt, szef frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim. Dodał, że "to nie Pan, ani tym bardziej nie my zapłacimy za to rachunek, to zwykli Grecy będą płacić za Grexit".

Janusz Korwin-Mikke to jedna z najbardziej barwnych w Brukseli osób. Polski europarlamentarzysta, który kilka razy spowodował już wzburzenie u polityków z innych krajów, tym razem układał w czasie obrad parlamentu pasjansa. Sfotografował go brytyjski deputowany z Partii Pracy, Richard Corbett. "Mam podzielną uwagę" - odpowiedział na zarzuty kontrowersyjny polityk.

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet Januszowi Korwin-Mikkemu, przychylając się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która chce pociągnąć europosła do odpowiedzialności karnej za spoliczkowanie Michała Boniego. Korwin-Mikke sam także głosował za uchyleniem immunitetu.

W obliczu zaangażowania Rosji w konflikt na Ukrainie UE nie może rozważać powrotu do normalnych relacji z Moskwą - oceniła komisja spraw zagranicznych europarlamentu w przyjętej rezolucji. Poparła też apel do Rosji o zwrot Polsce wraku Tu-154.

Europosłowie powinni mieć od przyszłego roku o 1500 euro miesięcznie więcej na utrzymanie biur, w tym pensje na asystentów - taką propozycję poparła komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego, aby walczyć z różnicami w pensjach asystentów "brukselskich" i krajowych. Zmianę muszą jeszcze przegłosować deputowani PE na środowym posiedzeniu plenarnym.

Europoseł Ryszard Czarnecki na konferencji prasowej w Warszawie oznajmił, że nie będzie oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego na pogrzeb Borysa Niemcowa. Wiceprzewodniczący PE zasugerował, że jest to efekt postępowania władz rosyjskich, które niedawno odmówiły wjazdu dwóm przedstawicielom PE do tego kraju.