Mars

Mars

Na Marsie mogło istnieć życie, po raz kolejny potwierdzają to naukowcy z NASA. Skąd takie twierdzenie? Zdaniem ekspertów na Czerwonej Planecie znajdował się kiedyś akwen, w którym było więcej wody niż w Oceanie Arktycznym. Kiedy ciecz zaczęła "uciekać" w Kosmos, na planecie musiało być naprawdę wilgotno. A to sprzyja życiu.

Ciała niebieskie w Kosmosie mają to do siebie, że są bardzo odległe i niezwykle fascynujące. Wystarczy przejrzeć dowolną bazę zdjęć dowolnej agencji kosmicznej, by się o tym przekonać. Opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) zdjęcie marsjańskiego bieguna południowego to jeden z wielu dowodów, że Wszechświat potrafi hipnotyzować swoją urodą.

Naukowcy przypuszczali, że znaleziona cztery lata lata temu na Ziemi marsjańska skała jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz mają już pewność. "Czarna Piękność" jest wyjątkowo wiekową skałą Czerwonej Planety. Ponadto budują ją także inne minerały niż resztę skał pochodzenia marsjańskiego, jakie dotarły na naszą planetę.

Odkrycie metanu na Marsie samo w sobie nie dziwi - o jego obecności na Czerwonej Planecie naukowcy wiedzieli już wcześniej. Jednak poczynione przez Curiosity obserwacje podczas badań wewnątrz liczącego 154 km średnicy krateru Gale zmuszają ich do pochylenia się po raz kolejny nad zagadnieniem: czy na Marsie było życie? Instrumenty pokładowe łazika wykryły bowiem powtarzające się cyklicznie emisje metanu do atmosfery.

Zarówno powierzchnia jak, i wnętrze Czerwonej Planety nadal stanowi zagadkę dla naukowców. Badacze obecnie zastanawiają się nad pochodzeniem zaskakującej formy terenu na powierzchni Marsa, której zdjęcie zrobił specjalny przyrząd HiRISE. Okazuje się, że wzniesienie nie jest jedyne na terenie, na którym występuje, tylko sąsiaduje z wieloma podobnymi rzeźbami.

Co przeciętny Kowalski ma z tego, że amerykańska agencja kosmiczna NASA z powodzeniem wystrzeliła na orbitę nowy model statku kosmicznego wyniesionego na potężnych rakietach wypalających setki litrów paliwa? - Różne technologie, które są odkrywane zupełnie przy okazji takiego lotu kosmicznego i potem trafiają do naszego życia codziennego - odpowiada bez namysłu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że pierwsza załogowa misja na Marsa odbędzie się po 2030 roku. W tym celu naukowcy z NASA rozpoczną trwającą wiele lat fazę testową. Jednym z ważniejszych etapów przygotowań będzie lądowanie statku kosmicznego Orion na asteroidzie.

Sześciu przyszłych astronautów rozpoczęło właśnie najdłuższą symulowaną misję, jaką zatwierdził rząd USA. Na jednej z hawajskich wysp spędzą aż pół roku, przebywając głównie w ciasnych mieszkalnych silosach, będących replikami w skali 1:1 baz, które w przyszłości zostaną wybudowane na powierzchni Czerwonej Planety.

Kometa Siding Spring o włos minęła Czerwoną Planetę. Po godz. 20 naszego czasu kometa znalazła się najbliżej Marsa. Dotąd nie mieliśmy okazji obserwować tak bliskiego spotkania kosmicznych obiektów. Relację z tego wydarzenia można było śledzić na stronie tvnmeteo.pl.