Mars

Mars

Dron Ingenuity na chwilę opuścił powierzchnię Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemią przebiegła pomyślnie. NASA przekładała lot kilka razy z powodu problemów technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.

Dron Ingenuity oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego na niedzielę startu.

Na chwilę przed opuszczeniem na powierzchnię Czerwonej Planety, dron Ingenuity zrobił swoje pierwsze zdjęcie. Widać na nim marsjańskie kamienie oraz fragmenty kół łazika Perseverance. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedzielę dron wykona zdjęcia już z wysokości.

Każdy naukowiec chce mieć wkład w kolonizację Marsa. Młodzi naukowcy z Olsztyna też chcą mieć w tym swój udział i mają na to pomysł. Stworzyli kapsułę nowego życia. Brzmi tajemniczo, ale dzięki niej na Marsie może wyrosnąć las. Patryk Rabiega.

Istnieją bakterie i grzyby, które mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach. Wykazało to badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. Obecność bakterii i grzybów oznacza zarówno ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, jak i możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.