Mars

Mars

Linne to jeden z najmłodszych, najmniejszych i najlepiej zachowanych księżycowych kraterów. Naukowcy NASA mają nadzieję, że dostarczy wielu informacji o tym, jak powstają i ewoluują tego typu zagłębienia zarówno na Księżycu, jak i na Ziemi.

Podbój Marsa przez człowieka może być niebezpieczny dla życia, które być może kryje się gdzieś na Czerwonej Planecie. Co zrobić, żeby człowiek go nie "zadeptał" - zastanawiają się badacze z agencji kosmicznych.

Modele komputerowe dokładnie przewidziały warunki pogodowe na Marsie - ogłosili amerykańscy naukowcy. Według nich świadczy to o dużej wiarygodności tych narzędzi prognozowania zmian klimatycznych na Ziemi i jest silnym argumentem w dyskusji ze sceptykami nie wierzącymi w obecne teorie o wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Marsjańska skała nazwana Jake Matijevic jest podobna do występujących na Ziemi - ogłosili badacze NASA. Obiekt, który zbadał łazik Curiosity, rożni się natomiast od innych kamieni marsjańskich.

Naukowcy z Uniwersytetu Alberty przebadali meteoryt, który rok temu spadł na na marokańską pustynię. Dostarcza dowodów na to, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć życie.

Chińczycy postawili sobie taki sam cel jak NASA. Chcą wysłać na Marsa sondę, która zebrałaby z powierzchni Czerwonej Planety próbki i przywiozła je z powrotem na Ziemię. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, chcą zacząć podbijać Księżyc.

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

- To, że na Marsie jest woda, było wiadomo już wcześniej. Ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, czy były tam kiedyś oceany i rzeki, w których tętniło życie- powiedział na antenie TVN24 fizyk Tomasz Rożek. W tym tygodniu NASA opublikowała zdjęcia, z których wynika, że łazik Curiosity natknął się na ślady dawnej rzeki na Marsie.

Zebranie z powierzchni Marsa próbek skał i gruntu, a potem wysłanie ich na Ziemię - to kolejny cel, jak postawili sobie badacze NASA w eksploracji Czerwonej Planety.

W środę na drodze łazikowi marsjańskiemu Curiosity stanął "Jake Matijevic" - skała, którą nazwano na cześć niedawno zmarłego inżyniera NASA. Będzie to pierwszy materiał, jaki łazik przebada. Potem pojazd, który przebył już 290 m, ruszy w dalszą podróż do Glenelg, gdzie wykona odwierty w skalnej powierzchni Marsa.

- Ludzkość powinna skupić się na zaludnianiu nowej planety. Tak jak kiedyś ze starej Europy ruszyli na podbój nowego kontynentu, Ameryki. (...) To kolejny etap rozwoju naszego gatunku - uważa Łukasz Wilczyński z The Mars Society, które od 1998 r. zajmuje się promocją misji na Czerwoną Planetę.

Opportunity, starszy brat łazika Curiosity, przesłał na Ziemię zdjęcie dziwnych kulek na powierzchni Marsa. Naukowcy na razie nie wiedzą co to jest, ale wyglądem przypominają znane im wcześniej "marsjańskie borówki". Eksperci z NASA uważają, że odkryte struktury mogą być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

Na Marsie pada śnieg - informują badacze NASA. Składa się on jednak nie z zamarzniętej wody, a z tzw. suchego lodu - zamarzniętego dwutlenku węgla.

Zanim badający powierzchnię Marsa łazik Curiosity dostarczy materiału do przełomowych odkryć, amerykański geolog dokonał ich na podstawie zdjęć satelitarnych Czerwonej Planety. Według profesora An Yina z UCLA na Marsie występują płyty tektoniczne podobne do ziemskich. Co więcej, ich układ przypomina tektonikę Ziemi sprzed miliardów lat.