Mars

Mars

To najbardziej ambitna misja kosmiczna w historii Chin. Rakieta wystartowała zgodnie z planem nad ranem polskiego czasu i sonda kosmiczna Tianwen-1 wyruszyła na Marsa. Wcześniej w tym tygodniu sondę na Czerwoną Planetę wysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie, a jeszcze w tym miesiącu swoją misję mają także Stany Zjednoczone.

Łazik Curiosity od lat eksploruje Marsa. Zatrzymuje się czasami, by obserwować niebo nad Czerwoną Planetą. Ostatnio po zachodzie słońca sfotografował dwa jasno świecące punkty. To Ziemia i Wenus.

Dzięki łazikowi Curiosity możemy oglądać panoramiczne zdjęcie powierzchni Marsa w rozdzielczości, w jakiej dotąd Czerwonej Planety nie widzieliśmy. Curiosity wykonał ponad 1000 zdjęć, z których sporządzono niezwykłą panoramę.

Rakieta wystartowała, załogowa kapsuła się od niej oddzieliła i uruchomiła własne silniki. Chwilę później zobaczyliśmy eksplozję, a fragmenty Falcona 9 spadły do Atlantyku. Wyglądało jak nieudany start, a był to tak naprawdę wielki sukces firmy SpaceX. Ostatni test przed pierwszym załogowym lotem zdany na "szóstkę". - Cały świat widzi, że prywatna firma potrafi bezpiecznie latać w kosmos - komentował we "Wstajesz i wiesz" na TVN24 Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu.

Łazik Curiosity badający Marsa, podczas swojej pracy zrobił selfie. Zdjęcie ma szczególne znaczenie dla naukowców, ponieważ przedstawia robota wykonującego specjalny eksperyment chemiczny w bardzo ważnej lokalizacji.

Dzięki sondzie InSight zjawiska występujące na Marsie stają się coraz mniej tajemnicze. We wtorek NASA opublikowała nagrania dźwięków, jakie rozchodzą się podczas trzęsień na Czerwonej Planecie.