Mars

Mars

Jeśli wybieracie się na Marsa, to mamy dla Was dobrą wiadomość - obecnie dystans między Ziemią a Czerwoną Planetą jest najkrótszy od 15 lat. Dodatkowo w ciągu najbliższych tygodni ta odległość zmniejszy się jeszcze bardziej, a co za tym idzie Mars będzie świecić jeszcze jaśniej. To świetny moment na jego obserwacje.

Po dwudniowym locie rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-07 z międzynarodową załogą zacumował we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Naukowcy rozpoczynają kolejne badania nad ludzkim organizmem i procesami zachodzącymi na powierzchni Ziemi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dostrzeżono dużą i głęboką dziurę na powierzchni Marsa. Jej powstanie nadal stanowi zagadkę dla naukowców, którzy mają jedynie pewne podejrzenia. Wyrwa odkrywa także parę interesujących elementów struktury geologicznej planety.

Naukowcy z Francji, USA i Włoch twierdzą, że znaleźli dowody na to, że około trzech milionów lat temu na Marsie wystąpiło tsunami. Prawdopodobnie spowodowało je uderzenie asteroidy w ocean.

Zautomatyzowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Czerwoną Planetę kontynuuje swoją misję. Łazikowi Curiosity ostatnio wpadł w oko błyszczący meteoryt przypominający kamienne jajko. Marsjański turysta natychmiast zrobił zdjęcia okrągłej, metalowej kuli.