Mars

Mars

Pod powierzchnią Marsa jest płynna woda

- Tuż pod powierzchnią Marsa jest woda w formie płynnej - oświadczyli naukowcy NASA analizujący dane przesyłane przez łazika Curiosity. Dotychczas sądzono, że Czerwona Planeta jest zbyt zimna i zbyt jałowa, by mogła na niej występować woda w płynnej postaci, znanej z Ziemi.

Curiosity wykrył azot w kraterze,który był kiedyś jeziorem

Łazik Curiosity, przemierzający marsjańskie pustkowia, odkrył cząsteczki azotu. To pierwszy przypadek wykrycia tego pierwiastka na planecie. Według naukowców jest to dowód, że na Czerwonej Planecie miliardy lat temu panowały warunki, sprzyjające rozwojowi życia w formie znanej na Ziemi.

Zorza polarna nad Marsem

Ziemia nie ma monopolu na zorze polarne. Podobne spektakle można obserwować również na innych planetach, np. na Marsie.

Na Marsie więcej wody niż w Oceanie Arktycznym

Na Marsie mogło istnieć życie, po raz kolejny potwierdzają to naukowcy z NASA. Skąd takie twierdzenie? Zdaniem ekspertów na Czerwonej Planecie znajdował się kiedyś akwen, w którym było więcej wody niż w Oceanie Arktycznym. Kiedy ciecz zaczęła "uciekać" w Kosmos, na planecie musiało być naprawdę wilgotno. A to sprzyja życiu.

"Kosmiczne cappuccino" na biegunie. Niezwykłe oblicze Czerwonej Planety

Ciała niebieskie w Kosmosie mają to do siebie, że są bardzo odległe i niezwykle fascynujące. Wystarczy przejrzeć dowolną bazę zdjęć dowolnej agencji kosmicznej, by się o tym przekonać. Opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) zdjęcie marsjańskiego bieguna południowego to jeden z wielu dowodów, że Wszechświat potrafi hipnotyzować swoją urodą.

"Czarna Piękność" - niepowtarzalna marsjańska cząstka na Ziemi

Naukowcy przypuszczali, że znaleziona cztery lata lata temu na Ziemi marsjańska skała jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz mają już pewność. "Czarna Piękność" jest wyjątkowo wiekową skałą Czerwonej Planety. Ponadto budują ją także inne minerały niż resztę skał pochodzenia marsjańskiego, jakie dotarły na naszą planetę.

Opportunity ma zaniki pamięci. Misja łazika dobiega końca?

Problemy łazika Opportunity. Maszyna "zapomina" dane, które udaje się jej gromadzić i zamiast je przechowywać i przesyłać na Ziemię, resetuje się. Naukowcy mają nadzieję, że uda się rozwiązać problem, bo dotąd łazik spisywał się doskonale.

Czy na Marsie było życie? Zmienne stężenie metanu każe znów to rozważać

Odkrycie metanu na Marsie samo w sobie nie dziwi - o jego obecności na Czerwonej Planecie naukowcy wiedzieli już wcześniej. Jednak poczynione przez Curiosity obserwacje podczas badań wewnątrz liczącego 154 km średnicy krateru Gale zmuszają ich do pochylenia się po raz kolejny nad zagadnieniem: czy na Marsie było życie? Instrumenty pokładowe łazika wykryły bowiem powtarzające się cyklicznie emisje metanu do atmosfery.