Mars

Mars

Dzięki naukowcom marsjańskie chmury pojawiły się na Ziemi

Naukowcom z MIT udało się wytworzyć marsjańskie warunki w jednym z niemieckich laboratoriów. Badacze doprowadzili do powstania chmur, które występują na Czerwonej Planecie. Jak twierdzą naukowcy, to dopiero początek badań nad marsjańską atmosferą.

Pan Kazimierz wybiera się na Marsa

O kosmicznej ekspedycji marzył od dziecka, a jego marzenie wreszcie może się spełnić - musi tylko przekonać żonę. Pan Kazimierz, emeryt z Wieruszowa, właśnie został zakwalifikowany do międzynarodowego programu kosmicznego Mars One. Gotów jest resztę życia spędzić na innej planecie i ciężko tam pracować.

Niebieskie piaski na Czerwonej Planecie

Teleskopowi znajdującemu się na pokładzie marsjańskiej sondy kosmicznej udało się sfotografować fragment krajobrazu Czerwonej Planety. Granatowe wydmy i bladoczerwone szczyty dostarczają ekspertom z NASA wielu informacji na temat tej planety.

Następny łazik poszuka życia na Marsie. "Nie wykluczam, że próbki zabiorą ludzie"

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

13 Polaków chce kolonizować Marsa. Przejdą rekrutację?

Już 13 Polaków wysłało swoje aplikacje do udziału w kolonizacji Marsa. Wszystkich chętnych do wyprawy w jedną stronę na Czerwoną Planetę jest już ponad 165 tys. To ostatnie chwile, żeby zgłosić się do projektu Mars One.

"Wszyscy jesteśmy Marsjanami"

Życie "trafiło" na Ziemię z... Czerwonej Planety. Na naszą planetę przyniosły je marsjańskie meteoryty - twierdzi Steven Benner z Westheimer Institute of Science and Technology w Gainesville.

Największe zaćmienie Słońca na Marsie

- To największe zaćmienie Słońca, jakie można dostrzec z powierzchni Marsa - ekscytuje się Mark Lemmon z Texas A&M University. Serię niesamowitych zdjęć chwili, w której Fobos - większy księżyc Marsa - ustawił się w jednej linii ze Słońcem wykonał niedawno Curiosity. Obrazy dotarły do NASA i tam zostały połączone w jeden.

Studenci mogą zaplanować misję na Marsa. Szansa dla Polaków?

Polscy studenci mogą z powodzeniem zaplanować misję na Marsa, która powalczy o główną nagrodę - uważa europejski koordynator organizacji The Mars Society, organizacji, która ma na celu doprowadzenie do eksploracji i przyszłego osadnictwa na Marsie. Zachęca ich do udziału w konkursie dla młodych inżynierów ogłoszonym przez milionera i pierwszego kosmicznego turystę Dennisa Tito. Chodzi o stworzenie projektu prostej, taniej i bezpiecznej dwuosobowej misji na Marsa.

Mielonka i krem czekoladowy sprawdzą się na Marsie. "Kolonizatorzy" z Hawajów zakończyli testy

Niektóre elementy życia przyszłych kolonizatorów Marsa mogą przypominać to, co znamy z wyjazdów pod namiot. Bardzo możliwe, że w menu pierwszych osadników na Czerwonej Planecie znajdą się dobrze nam znane produkty takie jak krem czekoladowy czy konserwa turystyczna. Zostały dobrze ocenione przez grupę ochotników, która przez cztery miesiące udawała Marsjan w specjalnej "kosmicznej" bazie na stoku hawajskiego wulkanu.

Opady śniegu na Marsie. To one wyżłobiły doliny?

Naukowcy z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych wykazali, że niektóre doliny na Marsie mogą być efektem opadów. Wysnuli takie wnioski na podstawie zaobserwowanej sieci zagłębień, które rozgałęziają się na jego powierzchni. Ale skąd pochodziła woda opadowa na Czerwonej Planecie? Na to pytanie badacze nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć.

Tyranozaur czai się na Marsie?

Jurassic Park w Kosmosie? Kształt uchwycony przez krążącą wokół Marsa sondę Odyssey rozpoznają wszyscy fani prehistorycznych gadów. Wygląda na to, że na Czerwonej Planecie czai się groźny T. rex.

Kilometrowy krok milowy Curiosity

335. dzień pobytu Curiosity na Czerwonej Planecie przyniósł kolejne osiągnięcie. W środę po południu łazik pokonał jeden z zaplanowanych etapów swoich marsjańskich wojaży. Przejechanie około 38-metrowego odcinka sprawiło, że łączny dystans pokonany przez łazika na powierzchni Marsa zwiększył się do 1,29 km.

Suchy lód żłobi marsjańskie wydmy. "Teraz marzę o zjeździe na snowboardzie"

To bryły zmrożonego dwutlenku węgla zjeżdżając po zboczach marsjańskich wydm, pozostawiają na nich charakterystyczne podłużne bruzdy. Choć w wyjaśnieniu zagadki wąwozów liniowych na Czerwonej Planecie pomógł blok suchego lodu zakupiony w ziemskim supermarkecie, na naszych wydmach nie znajdziemy takich samych wyżłobień. - Ten proces należy do kategorii unikalnie marsjańskich - podkreślają badacze.