Mars

Mars

NASA zorganizowała konkurs, w którym może wziąć udział każdy. Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować element statku kosmicznego, który będzie wykorzystany do badań Marsa. Agencja kosmiczna przygotowała nagrodę - 20 tys. dolarów. To nie lada gratka dla ludzi, którzy pasjonują się technologiami kosmicznymi.

Mózg płata nam figle, czy może naprawdę istnieje życie na Marsie? Sondy i marsjańskie łaziki rejestrują zdjęcia obiektów, które przypominają twarze i kości różnych stworzeń. Psychologowie twierdzą, że to nasz mózg szuka wzorów i porównań, dopatruje się znanych nam kształtów. Takie zjawisko w psychologi nazywane jest pareidolią. Sami zdecydujcie, czy patrzycie na złudzenie, czy na prawdziwe dowody życia na Czerwonej Planecie?

NASA potwierdziła, że 3 lata pracy nad nową klasą ciężkich rakiet nośnych zakończyły się pełnym sukcesem. Przynajmniej w teorii, ponieważ - przez szacunek do amerykańskiego podatnika - zdecydowano się odroczyć lot próbny do listopada 2018 roku. Wówczas NASA ma nadzieję zdobyć sumę ponad 7 miliardów dolarów do opłaty testu sprawności SLS.

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.

Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła najważniejsze testy nowego lądownika, zrzucając go z wysokości 55 kilometrów. Dzięki temu naukowcy mieli okazję sprawdzić, jak przypominający spodek pojazd poradziłby sobie z celem, do jakiego został stworzony, czyli z lądowaniem na Marsie.

Wydawałoby się, że lot na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę może odstraszać ludzi. Tymczasem do organizatorów misji zgłosiły się setki tysięcy osób, w tym prawnicy i lekarze, którzy są chętni skolonizować Marsa w 2025 roku. Holenderska organizacja wyselekcjonowała na początek 705 osób z czego dwie trzecie ma wykształcenie wyższe!

Kilkanaście drużyn z całego świata weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, których gospodarzem będzie Polska. W poprzedniych edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.

W nocy z 14 na 15 kwietnia mogliśmy ujrzeć odległe oblicze Marsa. Znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi, czyli 92 mln km od niej. Jest to największe zbliżenie do naszej planety, króre zdarza się raz na dwa lata. Internauci Kontaktu Meteo uważnie obserwowali niebo. Zobaczcie jakie przesłali nam zdjęcia.

Jasno świeci na czerwono, ale nie migocze jak gwiazda - po tym poznamy na niebie Marsa. Znajdziemy go na niebie dość łatwo, bo właśnie znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi - "zaledwie" 92 mln km od niej. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik przekonuje, że to nie jedyna astronomiczna atrakcja, jaką możemy obserwować.

Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest. Jeśli Polacy wygrają, wrócą do kraju z czekiem wartym 10 tys. dolarów, a ich pomysł wykorzystają naukowcy z NASA. O tym, co wyróżnia projekt, w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" opowiadał Leszek Orzechowski, jeden z twórców misji.