Mars

Mars

Tajemnicza forma terenu na Marsie wprawia naukowców w zakłopotanie

Zarówno powierzchnia jak, i wnętrze Czerwonej Planety nadal stanowi zagadkę dla naukowców. Badacze obecnie zastanawiają się nad pochodzeniem zaskakującej formy terenu na powierzchni Marsa, której zdjęcie zrobił specjalny przyrząd HiRISE. Okazuje się, że wzniesienie nie jest jedyne na terenie, na którym występuje, tylko sąsiaduje z wieloma podobnymi rzeźbami.

Po co podbijać kosmos? By zrobić coś wielkiego i przypadkiem pożytecznego

Co przeciętny Kowalski ma z tego, że amerykańska agencja kosmiczna NASA z powodzeniem wystrzeliła na orbitę nowy model statku kosmicznego wyniesionego na potężnych rakietach wypalających setki litrów paliwa? - Różne technologie, które są odkrywane zupełnie przy okazji takiego lotu kosmicznego i potem trafiają do naszego życia codziennego - odpowiada bez namysłu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

NASA ogłosiła: na Marsie człowiek stanie po 2030 roku

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że pierwsza załogowa misja na Marsa odbędzie się po 2030 roku. W tym celu naukowcy z NASA rozpoczną trwającą wiele lat fazę testową. Jednym z ważniejszych etapów przygotowań będzie lądowanie statku kosmicznego Orion na asteroidzie.

Hawaje jak Mars. Przyszli kosmonauci odcięci od świata

Sześciu przyszłych astronautów rozpoczęło właśnie najdłuższą symulowaną misję, jaką zatwierdził rząd USA. Na jednej z hawajskich wysp spędzą aż pół roku, przebywając głównie w ciasnych mieszkalnych silosach, będących replikami w skali 1:1 baz, które w przyszłości zostaną wybudowane na powierzchni Czerwonej Planety.

Siding Spring minęła Czerwoną Planetę

Kometa Siding Spring o włos minęła Czerwoną Planetę. Po godz. 20 naszego czasu kometa znalazła się najbliżej Marsa. Dotąd nie mieliśmy okazji obserwować tak bliskiego spotkania kosmicznych obiektów. Relację z tego wydarzenia można było śledzić na stronie tvnmeteo.pl.

Era niskokosztowego podboju kosmosu? Indie pokazują, jak to robić

Indie stały się liderem w niskobudżetowym eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej - tak CNN komentuje umieszczenie przez azjatycką potęgę satelity na orbicie Marsa. "Osiągnięcie Indii oznacza, że kosmos stoi otworem nie tylko przed uprzemysłowionymi mocarstwami - uważa CNN.

20 tys. dolarów do wygrania w konkursie NASA

NASA zorganizowała konkurs, w którym może wziąć udział każdy. Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować element statku kosmicznego, który będzie wykorzystany do badań Marsa. Agencja kosmiczna przygotowała nagrodę - 20 tys. dolarów. To nie lada gratka dla ludzi, którzy pasjonują się technologiami kosmicznymi.

10 śladów życia na Marsie? Zobacz niezwykłe fotografie, które wykonały marsjańskie łaziki

Mózg płata nam figle, czy może naprawdę istnieje życie na Marsie? Sondy i marsjańskie łaziki rejestrują zdjęcia obiektów, które przypominają twarze i kości różnych stworzeń. Psychologowie twierdzą, że to nasz mózg szuka wzorów i porównań, dopatruje się znanych nam kształtów. Takie zjawisko w psychologi nazywane jest pareidolią. Sami zdecydujcie, czy patrzycie na złudzenie, czy na prawdziwe dowody życia na Czerwonej Planecie?

Ta rakieta wyniesie człowieka na Marsa? NASA ogłosiła koniec prac nad SLS

NASA potwierdziła, że 3 lata pracy nad nową klasą ciężkich rakiet nośnych zakończyły się pełnym sukcesem. Przynajmniej w teorii, ponieważ - przez szacunek do amerykańskiego podatnika - zdecydowano się odroczyć lot próbny do listopada 2018 roku. Wówczas NASA ma nadzieję zdobyć sumę ponad 7 miliardów dolarów do opłaty testu sprawności SLS.

Wielka operacja NASA: chowają marsjańskie sondy przed kometą

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.

Polska Agencja Kosmiczna zatrzyma naukowców w kraju i rozkręci gospodarkę?

Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.