Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS rozpoczął się dwuletni okres testowy dla nowego modułu mieszkalnego. Astronauci mają za zadanie obserwować, czy materiał jest odporny na skrajne warunki, panujące w Kosmosie.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS powiększyła się o nadmuchiwany moduł mieszkalny BEAM. W sobotę astronauta Jeffrey Williams przez siedem godzin, stopniowo napełniał go powietrzem. Nowa powierzchnia do zamieszkania na ISS ma 4 metry długości i ponad 3 szerokości.
Astronauci będą mogli do niego wejść dopiero za tydzień, kiedy zakończa się jego wstępne testy. NASA chce mieć pewność, że nie ulegnie on rozszczelnieniu.
Eksperymenty z BEAM potrwają 2 lata, po tym czasie zostanie odcumowany i spłonie w atmosferze. Podczas tego okresu będzie sprawdzana jego odporność na promieniowanie słoneczne, kosmiczne śmieci oraz wysoką temperaturę.
Cenna przestrzeń
Moduł mieszkalny BEAM został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 8 kwietnia, ponad tydzień później został przyłączony do bocznego węzła cumowniczego. Znajduje się z boku konstrukcji ISS, co powoduje, że powierzchnie mieszkalne dla astronautów nie zabierają cennego obszaru na kosmicznej stacji.
Autor: AD/jap / Źródło: NASA, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: NASA