Kosmos

Kosmos

Indie umieściły na orbicie okołoziemskiej rekordową liczbę 104 satelitów - poinformowała indyjska agencja kosmiczna ISRO. Poprzedni rekord 37 wystrzelonych naraz satelitów należał od 2014 roku do Rosji.

Nowa chemiczna metoda może bardzo ułatwić poszukiwania śladów życia na innych planetach. Badacze z NASA uważają, że jest ona dużo lepsza od tej, która stosowana jest obecnie na Marsie.

W piątek mija dokładnie 50 lat od katastrofy Apollo 1, w sobotę 31 lat od niepowodzenia Challengera. Z kolei Columbia rozpadła się w powietrzu przy podchodzeniu do lądowania 14 lat temu. Między innymi z powodu tych wszystkich tragedii zamknięto cały program promów kosmicznych, uznając, że są zbyt ryzykowne. Znaczenie miały także oczywiście gigantyczne koszty projektu. Od tamtej pory ludzi w kosmos wysyłają Rosjanie i to oni zaopatrują międzynarodową stację kosmiczną. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Czy na Wenus i Marsie istniało życie? Naukowcy twierdzą, że tak, ale nie przetrwało w związku z szybkim tempem zmiany klimatu na planetach. - Cywilizacja we wczesnym rozwoju planety jest krucha i ma małe szanse przetrwania - tłumaczą eksperci.

Nowy prezydent USA chce wyeliminować wszelkie badania dotyczące zmian klimatycznych, prowadzone przez NASA. Działania te mają być podjęte w ramach akcji rozprawienia się z "upolitycznieniem nauki".

Członkowie NASA i FEMA zorganizowali ćwiczenia, które miały pokazać, czy Ziemia jest przygotowana na globalny kataklizm wywołany zderzeniem z wielką asteroidą. Co stanie się w przypadku kolizji i jak - według naukowców - można złagodzić jej skutki?

Olbrzymia chmura gazowa o nazwie Chmura Smith jest na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną. Uderzy w naszą galaktykę za 30 mln lat. Dowiedz się, jakie będą tego konsekwencje.

Statek kosmiczny Shenzhou 11 rozpoczął swoją misję w ramach chińskiego programu kosmicznego. Zadaniem statku jest dostarczenie dwuosobowej załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2. Astronauci spędzą w module miesiąc.

Astronomowie przyznali się do błędu. Po ponad 26 latach badań okazało się, że źle oszacowali liczbę galaktyk we Wszechświecie. - Kto wie, jakie ciekawe informacje w sobie kryją - komentują naukowcy.

W latach 30. XXI wieku Stany Zjednoczone chcą wysłać ludzi na Marsa, a później bezpiecznie sprowadzić ich na Ziemię. Prezydent Obama zapowiada współpracę z firmami prywatnymi w tej dziedzinie.