Kosmos

Kosmos

Kapsuła Sojuz z trzema członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wylądowała bezpiecznie w środę rano na stepie w Kazachstanie - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. "Witamy w domu" - napisała agencja na Twitterze.

Dlaczego pierwszy lot Falcon Heavy jest tak ważny i przełomowy? Nowa rakieta Elona Muska jest zaliczana do kategorii "superciężkich". Takie pozwolą ludzkości wrócić do wysyłania dużych statków na Księżyc i dalej. Jednocześnie Falcon Heavy jest w znacznej mierze pojazdem wielokrotnego użytku i ma być drastycznie tańsza od konkurencji. Otwiera to pole do budowy prywatnych stacji kosmicznych czy kosmicznego górnictwa i przyśpieszy drogę SpaceX na Marsa.

W kosmosie znalazło się wiele pojazdów, jednak tym razem trafił tam samochód. I to nie byle jaki: znajdujący się na pokładzie rakiety Heavy Falcon samochód Tesla Roadster to prawdziwy sportowy kabriolet, cały w czerwieni. Co stoi za tym pomysłem?

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Ładunkiem maszyny jest sportowy samochód, który wysłano w drogę ku Marsowi. Rakieta wystartowała o godz. 21.45 czasu w Polsce - początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru. Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.

NASA przeprowadziła test silnika RS-25, który niegdyś był częścią promów kosmicznych, a teraz ma wchodzić w skład najpotężniejszej rakiety kosmicznej - SLS. Przystosowanie do nowej roli wymagało przeróbek, co oznacza konieczność przeprowadzenia wielu testów. Widowiskowe próby mają miejsce na specjalnych stanowiskach w stanie Missisipi.

Kiedy w kosmos leci kolejny tajny amerykański satelita wojskowy, zawsze przyznaje się do niego jakaś agencja. Zazwyczaj Narodowa Agencja Zwiadu. Jednak do wystrzelonego niedawno obiektu Zuma, nie przyznał się nikt. Nie ma najmniejszej oficjalnej sugestii wskazującej na to, czym jest. Pojawiły się natomiast przecieki i plotki, które czynią całą sprawę jeszcze bardziej zagadkową.

Zachwycające zdjęcia powierzchni Jowisza uzyskane dzięki kosztownej sondzie kosmicznej Juno ujrzały światło dzienne. I niemal od razu trafiły na karty kalendarza.

- W trakcie pierwszych próbnych lotów nowe rakiety zazwyczaj wynoszą imitator ładunku w postaci bloków betonu albo stali. To wydawało nam się ekstremalnie nudne - stwierdził Elon Musk, szef firmy SpaceX. Ponieważ zawsze dawał do zrozumienia, że jego firma nie jest "nudna", to nowa wielka rakieta Falcon Heavy wyśle w kierunku Marsa samochód. Taki prawdziwy, do jeżdżenia po drodze.