Korea Północna

Korea Północna

Pierwsze takie spotkanie od ponad dekady

W Panmundżomie, na linii demarkacyjnej oddzielającej państwa koreańskie, po raz pierwszy od ponad dekady spotkali się w czwartek wysocy rangą przedstawiciele armii obu krajów, by rozmawiać o złagodzeniu napięć na granicy – podała agencja Yonhap.

Trump do fotoreporterów: zróbcie dobre zdjęcia, żebyśmy wyglądali szczupło

We wtorek w Singapurze prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zjedli wspólnie obiad. Tuż przed tym, jak obie delegacje zasiadły do stołu, Trump zażartował. – Zróbcie dobre zdjęcia, żebyśmy wyglądali dobrze, atrakcyjnie i szczupło. Perfekcyjnie – zwrócił się do fotoreporterów.

Reżim z gwarancjami bezpieczeństwa? Pompeo mówi o warunkach

USA mogą udzielić Korei Północnej gwarancji bezpieczeństwa w zamian za jej denuklearyzację, ale będą weryfikować postępy – powiedział dziennikarzom w Singapurze sekretarz stanu USA Mike Pompeo w poniedziałek, dzień przed szczytem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

Obiad, a po nim tort urodzinowy. Zaskoczyli Trumpa

Prezydent Donald Trump spotkał się w poniedziałek z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem. Przywódcy najpierw rozmawiali w cztery oczy, a potem zjedli obiad w towarzystwie doradców. Trump został zaskoczony przez Singapurczyków tortem urodzinowym.

Trump wylądował w Singapurze

Prezydent USA Donald Trump oraz przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybyli do Singapuru. Prezydencki Air Force One wylądował w bazie wojskowej Paya Lebar w niedzielę około godziny 20.20 czasu lokalnego (około godziny 14.20 w Polsce) - podała agencja Reutera.

Egzekucje, gwałty, tortury i niewolnictwo. Najbrutalniejszy reżim na świecie

Fala brutalności, przemocy i okrucieństwa przybrała na sile, kiedy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un doszedł w 2011 roku do władzy. Brytyjski dziennik "Guardian" przypomina, że mimo pojednawczych gestów ze strony Pjongjangu nadal jest to najbardziej opresyjny kraj na świecie, gdzie publiczne egzekucje, obozy pracy i głód są metodą prowadzenia polityki.

"Wygląda na to, że spotkanie jest gotowe"

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że "wszystko jest gotowe" do jego - zaplanowanego na 12 czerwca - spotkania w Singapurze z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

"Kim padł na kolana i błagał o szczyt". Słowa, które mogą sprawić kłopoty

Przywódca Korei Północnej "padł na kolana i błagał", żeby Stany Zjednoczone nie odwoływały szczytu w Singapurze - oświadczył w środę Rudolf Giuliani, prawnik prezydenta Donalda Trumpa, sugerując, że Pjongjangowi bardzo zależało na zaplanowanym na 12 czerwca spotkaniu. Korea Północna jak dotąd nie odniosła się do słów Giulianiego, ale jak ocenił "New York Times", wypowiedź ta może sprawić stronie amerykańskiej kłopoty przed szczytem.

Uzgadniają ostatnie szczegóły. Wszystkie oczy zwrócone na Singapur

W miejscowości Panmundżom na linii demarkacyjnej pomiędzy dwiema Koreami kontynuowane są robocze rozmowy urzędników z USA i Korei Północnej na temat agendy zbliżającego się szczytu przywódców obu krajów w Singapurze – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Tymczasem bliski doradca Kim Dzong Una Kim Czang Son przyleciał w środę do Pekinu z Singapuru, gdzie od 28 maja również toczyły się rozmowy z urzędnikami z Waszyngtonu.

Chińskie linie lotnicze wznowią połączenie do Pjongjangu

Państwowe chińskie linie lotnicze Air China wznowią w tym tygodniu loty na trasie Pekin-Pjongjang. Dzieje się tak na fali ocieplenia stosunków między Chinami a Koreą Północną – poinformowała agencja Yonhap, powołując się na przedstawiciela firmy.