Korea Północna

Korea Północna

Trump o spotkaniu z Kimem: może się nie udać 12 czerwca

Spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze, może się nie odbyć - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump. Według nieoficjalnych informacji, na jakie powołuje się agencja Reutera, Trump ma prywatnie mieć wątpliwości, czy Pjongjang myśli poważnie o denuklearyzacji.

Władze w Seulu uważają, że szczyt Trump - Kim się odbędzie

Mimo napięć, "na 99,9 procent" odbędzie się planowany na 12 czerwca w Singapurze szczyt przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una - uważa szef Państwowego Biura Bezpieczeństwa Korei Południowej, Czung Uj Jong, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap.

Stygnie koreańska odwilż. Północ ignoruje dziennikarzy z Seulu

Korea Północna ponownie zignorowała listę zaproponowanych przez Koreę Południową dziennikarzy, którzy mają obsługiwać w tym tygodniu ceremonię związaną z demontażem poligonu Punggye-ri - oświadczył resort do spraw zjednoczenia w Seulu. Poligon ten wykorzystywany był do przeprowadzania prób nuklearnych.

Pjongjang na razie nie wraca do rozmów z Seulem

Korea Północna nie będzie prowadzić rozmów z Koreą Południową, dopóki nie "rozwiąże się spraw", które doprowadziły do odwołania planowanego wcześniej na 16 maja spotkania przedstawicieli tych państw - napisała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Japoński dziennik: USA zażądały od Korei Północnej oddania kilku głowic nuklearnych

Korea Południowa chce aktywniej odgrywać "rolę mediatora" między USA a Koreą Północną po tym, jak Pjongjang zagroził, że wycofa się z zaplanowanego na 12 czerwca w Singapurze bezprecedensowego szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego. Tymczasem według japońskiego dziennika "Asahi Shimbun", reżim mógł zostać usunięty z listy sponsorów terroryzmu, spełniając kilka warunków.

Trump: zobaczymy, czy dojdzie do spotkania z Kimem

Rzeczniczka Białego Domu zapewniała we wtorek, że amerykańska administracja wciąż ma nadzieję, iż dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Niewiele później o losy szczytu zapytany został przez dziennikarzy sam prezydent USA. - Zobaczymy - odpowiedział.

Szczytu Kim-Trump może nie być. Ostrzeżenia z Korei Północnej

Korea Północna zagroziła odwołaniem spotkania swego przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Najpierw z powodu trwających manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Potem dodatkowo odrzucono sugestie Amerykanów, aby spotkanie dotyczyło tylko jednostronnego rozbrojenia się Korei Północnej z broni jądrowej.

Wysadzą skażony tunel. Pokazowa eksplozja w Korei Północnej

Korea Północna szykuje pokazowe zniszczenie swojego poligonu jądrowego Punggye-ri. Do obserwowania wydarzenia zaproszono dziennikarzy, w tym wyjątkowo z Korei Południowej. Nie zaproszono natomiast ekspertów, którzy mają wiele wątpliwości co do tego, na ile północnokoreańskie działania będą skuteczne i bezpieczne.

Trump dziękuje Korei Północnej. "Bardzo mądry i chwalebny gest"

"Bardzo mądry i chwalebny gest" przed "wielkim spotkaniem na szczycie" - tak Donald Trump skomentował północnokoreańską zapowiedź likwidacji jej poligonu nuklearnego. 12 czerwca ma dojść do historycznego spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej.

"Obie strony przedstawią wyniki tego spotkania jako sukces"

Jest to zjawisko jednoznacznie pozytywne - tak prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, komentował planowany szczyt przywódców USA i Korei Północnej. Gość "Horyzontu" podkreślił, że sprawa denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego pozostaje kwestią otwartą.

Korea Północna zlikwiduje poligon testów nuklearnych

Władze Korei Północnej "podjęły techniczne działania", aby zlikwidować poligon, na którym przeprowadzają testy nuklearne. Jak podała w sobotę północnokoreańska agencja KCNA, między 23 a 25 maja odbędzie się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji. Jej dokładny termin będzie zależał od warunków pogodowych.

Waszyngton i Seul stawiają warunek Kimowi

Zapoczątkowany przez Pjongjang proces denuklearyzacji Korei Północnej "będzie musiał być gruntownie sprawdzony" - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Deklarację tę złożył na wspólnej konferencji prasowej z szefową południowowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha.

Dlaczego wybrano Singapur? Trump i Kim na neutralnym gruncie

Premier Singapuru Lee Hsien Loong oświadczył w piątek, że oczekuje, iż zaplanowany na 12 czerwca szczyt z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una będzie krokiem naprzód dla osiągnięcia pokoju na Półwyspie Koreańskim.