Korea Północna

Korea Północna

Trump: w przyszłości będziemy pomagać tylko naszym przyjaciołom

- Ameryka rządzona jest przez Amerykanów. Odrzucamy ideologię globalizmu i przyjmujemy doktrynę patriotyzmu - powiedział Donald Trump we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W swoim przemówieniu amerykański prezydent jako sukces ocenił negocjacje z Koreą Północną, ostro zaatakował natomiast Iran. Zapowiedział także, że w przyszłości Waszyngton będzie pomagać jedynie tym krajom, które szanują USA.

Szykuje się drugi szczyt Trump-Kim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, że pod koniec roku uda się do Korei Północnej, by zorganizować drugie spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Wcześniej Trump powiedział, że szczyt może się odbyć "bardzo szybko".

Mun spotkał się z Kimem i zyskał na popularności

Poparcie dla prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina, które osiągnęło niedawno rekordowo niski poziom, wzrosło gwałtownie, gdy spotkał się on z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem na szczycie w Pjongjangu – wskazują opublikowane w piątek wyniki sondażu.

Mun Dze In: Kim chce rychłego spotkania z Trumpem

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wyraził chęć rychłego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz szybkiego przeprowadzenia całkowitej denuklearyzacji, by skupić się na rozwoju gospodarczym kraju – przekazał prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

Kim i Mun odwiedzili górę Pektu, święte miejsce komunistycznej propagandy

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In wspólnie odwiedzili w czwartek górę Pektu, gdzie według legendy miał się urodzić pierwszy władca Korei, a według północnokoreańskiej propagandy - ojciec obecnego przywódcy, Kim Dzong Il. W środę Mun i Kim podpisali oświadczenie, w którym północnokoreański przywódca zobowiązał się do dalszych kroków w stronę likwidacji programu zbrojeń.

Mun spotka się z Trumpem. Tematem rozmów szczyt w Pjongjangu

Na poniedziałek 24 września zaplanowano spotkanie przywódcy USA Donalda Trumpa z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem – poinformował dziennikarzy rzecznik Muna Jun Jung Czan. Mun przebywa obecnie w Pjongjangu na szczycie z liderem Korei Północnej Kim Dzong Unem.

"Konkretne kroki" do denuklearyzacji półwyspu. Mun u Kima

- Po raz pierwszy ustaliliśmy konkretne kroki do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – oświadczył prezydent Korei Południowej Mun Dze In po podpisaniu wspólnego dokumentu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. W Pjongjangu od wtorku trwa piąty w historii szczycie koreańskim.

Ognisty marsz w Pjongjangu. Tysiące studentów z pochodniami

W ramach obchodów 70. rocznicy powstania Korei Północnej w Pjongjangu odbył się marsz z pochodniami. Oprawa robiła wrażenie. Studenci i uczniowie formowali ogniste napisy, takie jak: "Wielkie zwycięstwo, symultaniczny rozwój", czy "Budowa gospodarki". Na koniec uroczystości, obserwowanej przez przewodniczącego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Jong Nama, w niebo wystrzeliły fajerwerki.

List od Kima "utrzymany w ciepłym tonie"

Kolejny szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una mógłby się odbyć pod koniec roku - oświadczył w poniedziałek doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Wcześniej podano, że o takie spotkanie poprosił Pjongjang w liście "utrzymanym w ciepłym tonie" i "bardzo pozytywnym", jak mówiła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Kim Dzong Un na igrzyskach. Pierwsza taka wizyta od lat

Kim Dzong Un w niedzielę wieczorem pojawił się w Pjongjangu na Masowych Igrzyskach - wielkim pokazie tańców i wyczynów gimnastycznych. Jego wizyta na na tej imprezie, pierwsza od pięciu lat, nastąpiła na tydzień przed spotkaniem z prezydentem Korei Południowej. Podczas pokazów wykorzystano między innymi drony, które ułożyły się na tle wieczornego nieba w napis "Świetlana ojczyzna".

Pokaz siły w Korei Północnej

W Pjongjangu odbyła się w niedzielę rano wielka parada wojskowa z okazji 70. rocznicy proklamacji socjalistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD). Obserwatorzy zauważają, że w trakcie imprezy nie zaprezentowano rakiet dalekiego zasięgu, co może wskazywać na postępujący proces denuklearyzacji.