Korea Północna

Korea Północna

Prezydent USA Donald Trump oskarżył we wtorek Pjongjang o "niewyobrażalne torturowanie" amerykańskiego studenta Otto Warmbiera. Mężczyzna, który w Korei Północnej odbywał wyrok, w czerwcu został wypuszczony i wrócił do USA w stanie śpiączki, po czym zmarł.

Stany Zjednoczone powinny unikać eskalacji napięcia wobec możliwych dalszych prowokacji Pjongjangu - oświadczyła w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha. Opowiedziała się za "maksymalnym naciskiem" na Koreę Północną w celu pokojowego rozwiązania kryzysu.

Korea Północna przerzuca lotnictwo i zwiększa obronę swojego wschodniego wybrzeża po przelocie amerykańskich bombowców B-1 - poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wywiadowcze.

Prezydent USA Donald Trump wypowiedział nam wojnę, więc zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho. Ostrzegł, że jego kraj może posunąć się do zestrzelenia amerykańskich bombowców, nawet jeśli nie znajdują się w przestrzeni powietrznej kraju. Na słowa Ri zareagował Pentagon.

Na terytorium Korei Północnej zarejestrowano wstrząs o magnitudzie 3,4. Jego hipocentrum zlokalizowano w pobliżu poligonu jądrowego i na małej głębokości. Z tego powodu chińskie służby nazywają go "podejrzanym", bo podobne cechy mają próby bomb. Jednak inne państwa mówią o naturalnym charakterze wstrząsu.

Korea Północna rozważy stanowczą, "najostrzejszą w dziejach" reakcję na groźbę totalnego zniszczenia KRLD, na jaką pozwolił sobie prezydent USA Donald Trump podczas wtorkowego wystąpienia na forum ONZ - oświadczył w piątek przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Koreańska agencja KCNA udostępniła zdjęcie pokazujące dyktatora mającego bezpośrednio odczytywać groźby w kierunku Trumpa. "The New York Times" pisze, że to pierwszy taki przypadek.

- Jeśli on myślał, że może nas przestraszyć tym szczekaniem psa, to śnił psi sen - oznajmił szef dyplomacji północnokoreańskiego reżimu. W ten sposób Ri Yong Ho, w charakterystycznie kwiecistym języku przedstawicieli Pjongjangu, skwitował groźby Donalda Trumpa pod adresem swojego kraju.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w środę, że wspólnota międzynarodowa powinna się zjednoczyć w egzekwowaniu sankcji nałożonych na Koreę Północną i wywieraniu na nią nacisku, by zrezygnowała ze swych zbrojeń nuklearnych i rakietowych.