Korea Północna

Korea Północna

Rakieta Korei Północnej gotowa do startu. Japonia: zestrzelić wszystko

Co najmniej jedna rakieta balistyczna na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej została przygotowana do startu z mobilnej wyrzutni - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Japonii. Szef resortu nakazał w związku z tym zestrzelenie jakichkolwiek zbliżających się do przestrzeni powietrznej kraju pocisków. Na morze wypłynęły też okręty wyposażone w systemy antyrakietowe Aegis.

Ławrow ostrzega USA: Nie prowokujcie Pjongjangu manewrami

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

Byle do lipca? Seul uruchomi własną tarczę antyrakietową

KAMD - te cztery litery mają oznaczać zbawienie dla Korei Południowej, która nie posiada systemu obrony przeciwrakietowej przed ewentualnym atakiem Pjongjangu. Tarcza antyrakietowa kryjąca się za tym skrótem ma zostać uruchomiona przez Seul w lipcu. Jej główną broń będą stanowiły rakiety Patriot, ale cała konstrukcja i pomysł na nią jest rodzimy, informuje agencja Yonhap.

Seul: Za wielkim atakiem hakerskim stał Pjongjang

Korea Południowa podtrzymuje, że za wielkim atakiem hakerskim 20 marca na sieci komputerowe dwóch dużych południowokoreańskich banków i trzech głównych nadawców radiowo-telewizyjnych, stała Korea Północna.

Rakiety Kima w ruchu. "Odpalenie może nastąpić w każdej chwili"

- Korea Północna poinformowała dyplomatów z kilku państw, że odpali rakietę około środy. Pocisk przeleci nad Japonią - twierdzi japońska gazeta "Sankei Shimbun", powołując się na informatora. Przecieki z władz USA sugerują, że "odpalenie może nastąpić w każdej chwili". Satelity wykryła kilka mobilnych wyrzutni rakiet.

Rosjanie liczą: atak Kima na reaktory Seulu "to byłby sześciokrotny Czarnobyl"

Rosyjscy specjaliści i naukowcy starają się przewidzieć, jak bardzo na ewentualnej wojnie koreańskiej ucierpiałaby Rosja. Najbardziej obawiają się północnokoreańskiego ataku na elektrownie atomowe Korei Południowej. Gdyby kilka z nich zostało uszkodzonych, to "mielibyśmy sześciokrotny Czarnobyl w tym samym czasie" - uważa Aleksander Żebin z Rosyjskiej Akademii Nauk.

NATO: Rasmussen przyleci do Seulu

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyleci w tym tygodniu do Seulu - poinformował Sojusz Północnoatlantycki w oświadczeniu. Chwilę potem przeniesie się do Tokio.

UE uspokaja: Koreański konflikt nie przerodzi się w wojnę

- Nie stoimy u progu konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim - uspokaja pragnący zachować anonimowość wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej. Jak dodał, siedem państw, które mają ambasady w Pjongjang, nie planuje ewakuacji placówek.

Czy Pjongjang opanował śmiercionośną technologię?

Wśród ekspertów zajmujących się Koreą Północną panuje przekonanie, że Pjongjang nie dysponuje jeszcze głowicami nuklearnymi, w które mogłaby wyposażać rakiety dalekiego zasięgu, ale pewności nie ma nikt.

Putin: Jeśli w Korei dojdzie do wojny, to Czarnobyl będzie igraszką

Angela Merkel i Władimir Putin wspólnie wezwali władze Korei Północnej do zaprzestania prowokacji wobec innych krajów i do "uspokojenia sytuacji". Prezydent Rosji stwierdził, że jeśli na Półwyspie Koreańskim rzeczywiście doszłoby do wojny jądrowej, to "Czarnobyl będzie dziecięcą igraszką".

Korea Północna zamyka Kaesong i zabiera swoich robotników

Korea Północna poinformowała, że "zawiesza wszelką działalność" w strefie przemysłowej Kaesong i wycofuje stamtąd wszystkich swoich robotników. Pjongjang spełnił tym samym swoje wcześniejsze groźby. Już od ubiegłego tygodnia do Kaesong nie byli dopuszczani Koreańczycy z Południa.