Japonia

Japonia

Tysiące ludzi uczciło w Tokio na specjalnej audiencji 76. urodziny cesarza Akihito. Wśród świętujących nie mogło zabraknąć naszych internautów.

Święty Mikołaj ścigany przez japońską policję. Mężczyzna w takim przebraniu dostał się do biura firmy sprzątającej pod Tokio, zaatakował jej prezesa i wywołał pożar - podała japońska agencja Kyodo.

Japoński bank centralny pozostawił w środę stopy procentowe na poziomie zaledwie 0,1 proc. Zapowiedział też, że zamierza walczyć z deflacją m.in. przez dodrukowywanie jenów, aby w ten sposób pobudzić wzrost gospodarczy.

Japoński wzrost gospodarczy w III kwartale okazał się dużo niższy niż wynikało to z ogłoszonych w zeszłym miesiącu wstępnych danych. Od lipca do września japoński PKB był wyższy o 1,3 procent w porównaniu z tym samym poprzedniego roku, a o 4,8 proc. jak poprzednio podawano.

Potwierdziły się doniesienia, że Japonia chce nadal 80,6 miliarda dolarów wart jest nowy pakiet, który ma ożywić gospodarkę Japonii. Jego wartość ogłosił rząd w Tokio, a ukończenie prac nad programem było możliwe dzięki poparciu małej partii koalicyjnej, która rządzi w Japonii wraz z Demokratyczną Partią Japonii.

Ceny towarów konsumpcyjnych w Japonii w październiku spadły o 2,2 procent w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem. To już ósmy miesiąc deflacji w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japoński eksport w górę: w październiku sprzedaż japońskich towarów za granicę wzrosła wobec września o 2,5 procent i był to już trzeci z rzędu miesiąc na plusie. Wzrost eksportu Japonia zawdzięcza ożywieniu popytu na innych rynkach azjatyckich. W ujęciu rocznym eksport stopniał jednak o 23 procent.

Jak trudna jest praca Świętego Mikołaja wszystkie dzieci doskonale wiedzą. Jednak do ekstremum musiał posunąć się w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie rozpoczął swoją podróż - zszedł tam pod wodę i... odwiedził mieszkańców głębin.

Japonia wychodzi z recesji. Druga gospodarka świata odnotowała w okresie od lipca do września wzrost Produktu Krajowego Brutto o 1,2 procent kwartał do kwartału i 4,8 proc rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań - i drugi kwartalny wzrost z rzędu.

63-letni Toshikazu Sugaya siedemnaście lat spędził w więzieniu, skazany za morderstwo 4-latki. Dostał dożywocie, choć był niewinny. Dowód, dzięki któremu znów zobaczy świat bez krat, przyszedł wraz z badaniami DNA.

Japońskie okręty, które od ośmiu lat zaopatrywały w paliwo walczące w Afganistanie wojska koalicji, w styczniu powrócą do domu. Tokio zrywa z dotychczasowym wojskowym zaangażowaniem w afgańską operację.

Japońska firma stworzyła garnitur, który ma chronić przed wirusem grypy A/H1N1. Ubranie ma osłaniać przed zarazkami przenoszonymi przez osoby chore, a zniszczenie wirusa zajmuje mu ponoć trzy godziny.

Zamiast kozaków od Prady - buty z second-handu. Kryzys zmienia zwyczaje zakupowe nawet przyzwyczajonych do luksusu Japończyków. Największy na świecie rynek dóbr luksusowych kurczy się, oddając pole supermarketom i sklepom z tanią odzieżą.

Japoński parlament zatwierdził w środę przywódcę japońskiej Partii Demokratycznej Yukio Hatoyamę na nowego premiera Kraju Kwitnącej Wiśni.

Liczba stuletnich osób w Japonii po raz pierwszy przekroczyła 40 tysięcy - wynika z opublikowanych danych japońskiego ministerstwa zdrowia. To o ponad 4 tys. więcej niż w zeszłym roku i dwukrotnie więcej niż sześć lat temu.

Surowe warunki panujące w japońskich więzieniach i wieloletnia izolacja sprawiają, że skazani na karę śmierci w tym kraju odchodzą od zmysłów - alarmuje broniąca praw człowieka Amnesty International.

Żona nowego premiera Japonii, pani Miyuki Hatoyama, została porwana w kosmicznym „trójkącie” na planetę Wenus w latach 70-tych – tak z przekonaniem opowiada ona sama. – To było piękne miejsce, bardzo zielone - przekazała. Jej mąż Yukio Hatoyama zostanie powołany na urząd premiera Japonii 16 września.

Japońska opozycja pokonała rządzących nieprzerwanie od prawie pół wieku konserwatystów z Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) - wynika z opublikowanych tuż po zamknięciu lokali wyborczych sondaży exit polls.