Japonia

Japonia

Japonia: jedna osoba zaginiona, ponad 100 tysięcy ewakuowanych

Ulewne deszcze, związane z burzą tropikalną Etau, przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio, a setki tysięcy należy ewakuować.

Potężne eksplozje w bazie US Army w Japonii. Rozszalał się pożar

Do serii potężnych eksplozji doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w bazie wojsk amerykańskich Sagamihara w Japonii, ok. 40 km na południowy zachód od Tokio. Pentagon, który długo nie informował o zajściu, w końcu przyznał, że wybuchy miały miejsce. Ogień ugaszono po siedmiu godzinach. Nie ma informacji o ofiarach.

Japonia ćwiczy odbijanie wysp. Wielkie manewry pod świętą górą

Japońskie wojska rozpoczęły manewry z udziałem najnowocześniejszych czołgów, śmigłowców szturmowych i ciężkiej artylerii. Ćwiczenia, choć coroczne, w tym roku wzbudzają szczególne emocje ze względu na postępującą pod rządami premiera Shinzo Abe militaryzację tego kraju.

Abenomics porażką? Japońska gospodarka spowalnia

Japońska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale tego roku, a to oznacza porażkę polityki reform rządu premiera Shinzo Abe. Produkt krajowy brutto Japonii obniżył się w drugim kwartale bieżącego roku o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku.

Rytualna ofiara i "głęboki żal" w rocznicę zakończenia wojny

Premier Japonii Shinzo Abe przesłał rytualną ofiarę do kontrowersyjnej świątyni Yasukuni w Tokio z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dla Chin i Korei Południowej ta szintoistyczna świątynia postrzegana jest jako symbol japońskiego militaryzmu.

"Głęboki żal" i "wieczne ubolewanie" Japonii. Czy to wystarczy Chinom i Korei?

Japonia wyrządziła "niezmierne szkody i cierpienie" niewinnym istnieniom w czasie drugiej wojny światowej - oświadczył premier Japonii Shinzo Abe, wygłaszając swoją długo oczekiwaną przemowę. Wyraził też "głęboki żal" oraz "wieczne ubolewanie". Jego wystąpienie niosło jednak przesłanie, że Japończycy nie mogą wiecznie przepraszać za wojnę.

Atom wraca do Japonii. "To niemoralne"

Do Japonii wraca energia jądrowa i wracają obawy. Japończycy protestują, bo w kraju ponownie uruchomiono reaktor atomowy, a oni ciągle mają w pamięci tragedię w Fukushimie. Władze odpowiadają, że atom w tej wersji jest tak bezpieczny, że bezpieczniej już się nie da. Obywatele w to nie wierzą. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Abe się złamał. Może jednak przeprosi za wojnę

Premier Japonii Shinzo Abe użyje słów "przeprosiny" i "agresja" w oświadczeniu, jakie wygłosi 15 sierpnia z okazji 70. rocznicy zakończenia działań zbrojnych drugiej wojny światowej - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK. To znamienny krok, bowiem Abe słynie z niechęci do krytykowania militarystycznej przeszłości Japonii.

Czy zagłada Hiroszimy i Nagasaki była konieczna? "Wywarcie wrażenia na Kremlu było ważniejsze"

Japończycy planowali fanatyczną obronę do ostatniego człowieka i do poddania się skłonił ich dopiero szok wywołany atomowymi bombardowaniami - to najpopularniejsze uzasadnienie użycia przez USA broni masowego rażenia w Hiroszimie i Nagasaki. Nie wszyscy je podzielają. Wielu historyków jest przekonanych, że wojnę można było skończyć inaczej, bez atomowej hekatomby japońskich cywilów i zarazem bez większych strat Amerykanów. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Kucharczyk broni tej drugiej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Michałek.