Japonia

Japonia

Złamana umowa, szybki pogrom i zmiana granic. Jak Stalin uderzył na Japonię

8 sierpnia 1945 roku do Japończyków dopiero zaczynała docierać skala tragedii w Hiroszimie, zrównanej z ziemią atomowym podmuchem, gdy Wiaczesław Mołotow wezwał na Kreml japońskiego ambasadora. Informacja, którą otrzymał Naotake Sato, była nie mniej druzgocąca – za godzinę Japonia zostanie zaatakowana przez Związek Radziecki.

Tokio wykorzystuje "odwilż". Japońscy biznesmeni na Kubie

Szef dyplomacji Japonii, Fumio Kishida, wraz z delegacją biznesmenów po raz pierwszy w historii odwiedził Kubę. Do wizyty doszło w czasie rozpoczętej przez Baracka Obamę "odwilży" w relacjach z komunistycznym państwem rządzonym przez braci Castro.

Premier Japonii nie przyjedzie 9 maja do Moskwy. "Napięty harmonogram"

Premier Japonii Shinzo Abe nie będzie obecny na defiladzie w Moskwie 9 maja, upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej ze względu na napięty harmonogram - poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu. Na uroczystościach będzie ambasador Japonii w Rosji - dodał rzecznik Yoshihide Suga.

USA i Japonia odnowiły sojusz militarny

Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły rewizję zasad swego sojuszu wojskowego, aby uwzględnić zwiększenie międzynarodowej militarnej roli, którą jest gotowe odgrywać Tokio, a także wzrost znaczenia Chin. To pierwsza rewizja od 1997 roku.

Rosyjskie manewry na spornych wyspach. Japonia zareaguje?

Rosja rozpoczęła wojskowe ćwiczenia obrony wybrzeża na Wyspach Kurylskich - poinformował rosyjski minister obrony cytowany przez agencję Interfax. Część tych wysp od dawna jest terytorium spornym z Japonią, a Moskwa i Tokio dotąd nie podpisały z tego powodu traktatu pokojowego.

Ministrowie w kontrowersyjnej świątyni

Dwie członkinie rządu Japonii odwiedziły świątynię szintoistyczną Yasukuni w Tokio, upamiętniającą poległych w wojnach Japończyków. Wizyty są od lat źródłem napięć z Chinami i Koreą Płd., dla których jest ona symbolem japońskiego militaryzmu.

Napromieniowany dron wylądował na dachu siedziby premiera

Na dachu siedziby premiera Japonii Shinzo Abego wylądował dron, na którym służby bezpieczeństwa znalazły śladowe ilości substancji radioaktywnej - podały lokalne media. Policja podkreśliła, że poziom promieniowania był niski i nieszkodliwy dla ludzi.

Japonia na dwóch frontach. Rosja i Chiny męczą jak za zimnej wojny

Aż 944 razy od 31 marca 2014 r. do 31 marca 2015 r. Rosjanie i Chińczycy poderwali japońskie myśliwce, zbliżając się niebezpiecznie blisko przestrzeni powietrznej Japonii. To największa liczba od 30 lat - poinformowały Japońskie Siły Samoobrony, dodając, że nigdy w historii, poza rokiem 1984 r., Japończycy nie byli tak męczeni przez sąsiadów.

W Japonii morze wyrzuciło na brzeg 150 delfinów

Na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, w okolicach Hokoty, plażowiczów spotkała przedziwna niespodzianka. Grupa 150 delfinów grubogłowych leżała na plaży na odcinku o długości 10 kilometrów.

Chiny potępiają nowe japońskie podręczniki

Pekin potępił Tokio za zaaprobowanie podręczników szkolnych, w których potwierdza się japońską suwerenność nad spornymi wyspami na Morzu Wschodniochińskim i pomniejsza - zdaniem strony chińskiej - odpowiedzialność Japonii za drugą wojnę światową.

Wyścig lotniskowców. Czy Azja szykuje się do wojny?

Do służby w azjatyckich marynarkach wojennych wchodzą kolejne potężne okręty. Co potrafią nowoczesne lotniskowce, śmigłowcowce i duże okręty desantowe? Czy trwający wyścig w ich budowie oznacza, że Daleki Wschód szykuje się do wojny na morzu?

Wojna o miss w Japonii. Bo jest za mało japońska

Ciężko jest być Miss Universe Japonii. Na zwycięską Arianę Miyamoto niemal natychmiast spadła fala krytyki. Że nie ma w pełni japońskich korzeni, że nie wygląda jak Japonka, że powinna oddać koronę i nie powinna reprezentować Japonii. Wszystko dlatego, że ojciec Ariany jest Afroamerykaninem i kobieta nie jest czystej krwi Japonką.