Japonia

Japonia

"Niebezpiecznie bliskie" spotkanie F-15 z Tu-154. Chiny ujawniły film

Chiny opublikowały film rzekomo ukazujący japońskie myśliwce przechwytujące ich samolot zwiadowczy Tu-154. F-15 miały podlecieć "niebezpiecznie blisko" stwarzając "zagrożenie". Japończycy ostro protestują i twierdzą, że nagranie nie jest autentyczne. Domagają się jego usunięcia.

Japończycy zaprezentują zasuszoną łapę mitycznego gwałciciela i porywacza

Kryptozoolodzy na całym świecie poszukują dowodów na istnienie kryptyd, czyli stworów, których istnienia nie potwierdza oficjalna nauka. Japończycy są w posiadaniu dowodu na istnienie legendarnego stwora o nazwie kappa - w posiadaniu rodziny Shimazu są bowiem szczątki kappy - legendarnego demona zamieszkującego śródlądowe wody Kraju Wschodzącego Słońca. Stwór był znany z kradzieży i porwań oraz topienia dzieci i gwałcenia kobiet. Teraz zmumifikowaną łapę będzie można obejrzeć na wystawie.

Upały dręczą Japończyków. Setki ludzi w szpitalach

Fala upałów w Japonii. Wysokie temperatury zabiły już dwie osoby. Z kolei kilkaset mieszkańców przebywa w szpitalach. Meteorolodzy apelują o rozwagę, bo ponad 30-stopniowe upały będą utrzymywać się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

Dwa największe drony świata trafiły do Japonii

Wojsko USA umieściło w bazie lotniczej na północy Japonii swoje dwa najnowocześniejsze drony zwiadowcze dalekiego zasięgu RQ-4 Global Hawk. Samoloty będą najpewniej podglądać Chińczyków, Koreańczyków z Północy i Rosjan.

Tankowiec w ogniu. Wielki pożar u wybrzeży Japonii

Łodzie i samoloty japońskiej straży wybrzeża walczą z pożarem, który wybuchł po eksplozji na tankowcu. Ewakuowano ośmiu członków załogi, jeden jest zaginiony. Władze nie podają, czy tankowiec był pusty, czy przewoził ropę.

14-letni emeryt wyjaśnił, co wydarzyło się ósmego maja nad Wielkimi Równinami

Nad naszymi głowami krąży niewielki satelita, który od 14 lat powinien być na emeryturze. Aparat stanowiący efekt japońsko-amerykańskiej współpracy nieustannie zaskakuje naukowców. Tym razem pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się na początku maja na terenie Wielkich Równin. Dane dostarczone przez instrumenty na pokładzie satelity badacze wykorzystali tworząc animację potężnej burzy, która spowodowała powodzie i ogromne zniszczenia.

Trzęsienie ziemi w Japonii. Drapacze chmur zadrżały

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopnia w skali Richtera nawiedziło w nocy z niedzieli na poniedziałek wschodnią Japonię. W centrum Tokio poruszyły się drapacze chmur. Władze podały, że nie ma doniesień o szkodach lub ofiarach. Nie ma też zagrożenia tsunami.

Japończycy łowią wieloryby pomimo wyroku MTS

Japońskie kutry wielorybnicze opuściły niedawno port mimo niekorzystnego dla Tokio orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Za wielorybnictwem stoi silne lobby, a kontynuację połowów popiera 60 proc. obywateli – wynika z najnowszego sondażu.

Obama zapewnił Tokio o gwarancjach, teraz Seul

Prezydent USA Barack Obama odleciał rano z Tokio do Seulu kończąc 36-godzinną wizytę oficjalną w Japonii. USA udzieliły poparcia Japonii w sporze terytorialnym z Chinami, ale obie strony nie zdołały przezwyciężyć różnic w sprawie układu o handlu.

Iskrzy między azjatyckimi potęgami. Groźny precedens w sporach Chin i Japonii

Chiny i Japonia, pomimo utrzymywania bardzo intratnej współpracy gospodarczej, nie przestają się prowokować i antagonizować politycznie. We wtorek 150 japońskich parlamentarzystów odwiedziło kontrowersyjną świątynię Yasukuni, uznawaną przez Pekin za symbol imperializmu. Chińczycy zaaresztowali natomiast japoński statek za straty poniesione podczas II wojny światowej, tworząc niebezpieczny precedens.

"Remilitaryzacja" Kuryli. Kreml robi sobie wroga z Japonii

Rosja do 2016 roku zamierza zrealizować plan remilitaryzacji Wysp Kurylskich, będących przedmiotem sporu z Japonią. Resort obrony ogłosił plany budowy infrastruktury wojskowej na wyspach, których zwrotu Tokio domaga się od 1945 roku. Krok ten oznacza najpewniej koniec prób zbliżenia stanowiska obu państw.

Kosmici pośród wiśni w japońskich ogrodach

"Kosmitami" są drzewka wiśniowe wyrosłe z pestek, które w 2008 roku zabrali ze sobą na pokład ISS astronauci. Pochodzą z ponad 1000-letniej wiśni, od której mocno się różnią. "Kosmiczne drzewka" rozwijają się ponad połowę szybciej od "pobratymców" i różnią się kwiatostanem. - To prawdopodobnie skutki silnego promieniowania kosmicznego, jakiemu zostały poddane - starają się wytłumaczyć naukowcy.

Japonia ma zaprzestać połowów wielorybów "w celach naukowych"

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Tokio powinno cofnąć pozwolenia na połów wielorybów w celach naukowych na wodach antarktycznych. Japonia, choć "głęboko rozczarowana", podporządkuje się decyzji najwyższego organu sądowego ONZ.