W sieci pojawiły się zdjęcia chmury uformowanej w kształt kuli. Autorka tłumaczy, że zauważyła to niecodzienne zjawisko nad miastem Fujisawa, na południe od Tokio. Jak powstało?
Jak twierdzi kobieta, która wstawiła zdjęcia na Twittera, chmura ułożyła się w sferyczny obłok i natychmiast po zrobieniu zdjęcia, zaczęła tracić swój kształt, rozchodząc się po niebie.
Niektórzy internauci poddają w wątpliwość autentyczność tych zdjęć. Autorka twierdzi jednak, że po ich zrobieniu nie edytowała ich w żaden sposób. - Kiedy wyjrzałam przez okno samochodu, zobaczyłam okrągłą, kulistą chmurę. Patrzyłam przez chwilę, a potem rzuciłam się do robienia zdjęcia - relacjonowała w rozmowie z lokalnym serwisem autorka zdjęcia. - Kiedy zobaczyłam chmurę, była jeszcze bardziej okrągła, żałuję, że szybciej nie zrobiłam zdjęcia - dodała.
日曜日の午後3時に湘南台で奇妙な雲を見たとFacebookで投稿がありました。
確かにこんなの、見たことがない…! pic.twitter.com/we1j5i2vKD— poppy (@pmxpvrtmx) 6 grudnia 2016
Czym jest to zjawisko?
Niektórzy sugerują, że sferyczny obłok nad Fujisawą to rzeczywiście chmura rotorowa, czyli roll cloud, która pojawia się na skutek zimnych frontów i jest zazwyczaj związana z wyładowaniami. Chmury "rolki" mają jednak wyraźnie kształt cylindryczny i nigdy nie są okrągłe, więc sfotografowana "piłka" jest jakimś innym zjawiskiem. Inni twierdzą, że owa kula przyjęła taki kształt jedynie z jednej perspektywy. Dla Todda Lane’a z Melbourne, w Australii, stanowi to podstawową wskazówkę.
- Chociaż nie mogę zweryfikować pochodzenia tego obrazu, wydaje się, że była ona kulista tylko z jednego punktu - powiedział. - Oznacza to, że fotograf miał szczęście być w odpowiednim miejscu, aby uchwycić ciekawy obraz tego, co prawdopodobnie jest zwykłą chmurą. Wydaje mi się, że jest to chmura cumulus fractus - tłumaczy. Cumulus fractus jest chmurą kłębiastą postrzępioną, na ogół bielszą i mniej przezroczystą. "Wisi" ona dość nisko i raczej w małych kawałkach, gdyż przez silny wiatr jest rozrywana przez krawędzie większych chmur.
Mglista kopuła w Walii
Równie zjawiskową "mglistą kopułę" sfotografowano w Tremeirchion w Północnej Walii. Proces powstania tego spektakularnego zjawiska wytłumaczył meteorolog ze Służby Meteorologicznej i BBC John West: - Jest to bardzo niezwykłe zjawisko, ale najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie to to, że "kopuła mgły" została spowodowana przez źródło ciepła blisko ziemi, ewentualnie przez budynek rolniczy lub basen ze stosunkowo ciepłą wodą. Gdy mgła tworzy się w dolinie, strumień ciepła wymusza, aby mgła wzniosła się wyżej i powstaje kopuła, gdy cieplejsze powietrze się wznosi, tak jak balon z gorącym powietrzem - powiedział West.
Zobacz niezwykłe chmury stratosferyczne
Autor: agr/aw / Źródło: Twitter, sciencealert.com, rocketnews24.com
Źródło zdjęcia głównego: Twitter