Japonia

Japonia

Szefowie resortów spraw zagranicznych Chin, Japonii i Korei Południowej spotkali się w środę w Pekinie, wyrażając chęć kontynuacji trójstronnej współpracy mimo trwającego sporu japońsko-koreańskiego. Przełomu w konflikcie nie przyniosło dwustronne spotkanie ministrów tych krajów.

Japonia bez statusu zaufanego partnera handlowego - taką decyzję w poniedziałek podjęły władze Korei Południowej. To rewanż Seulu za podobną decyzję Tokio. Historyczny i gospodarczy spór pomiędzy azjatyckimi krajami eskaluje.

W sobotę przed ambasadą Japonii w Seulu zebrały się tysiące demonstrantów. Wzywali oni do bojkotu japońskich towarów i krytykowali premiera Japonii Shinzo Abego, którego rząd pozbawił Koreę Południową specjalnego statusu handlowego.

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

Dwie osoby zginęły w osuwiskach, jakie zeszły w wyniku ulew na wyspie Kiusiu w Japonii. Ponad milion osób musiało się ewakuować. W czwartek rano lokalne media podały, że w niektórych regionach spadło już dwa razy więcej deszczu niż średnio przez cały lipiec.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.

Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.