Japonia

Japonia

Japońskie władze wprowadzą od środy stan wyjątkowy dla części terytorium kraju. Premier Shinzo Abe ogłosił, że specjalnymi obostrzeniami objęte zostaną Tokio oraz sześć innych regionów. Na miesiąc zwiększone zostaną uprawnienia władz lokalnych do podejmowania zaostrzonych środków prewencyjnych. Japonia długo zwlekała z wdrażaniem radykalnych działań w walce z COVID-19.

O blisko 800 przypadków zwiększył się bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem we Włoszech. Wzrosła także liczba zgonów. Najwięcej zainfekowanych i ofiar śmiertelnych odnotowano w Lombardii na północny kraju. Także w Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano największy dobowy wzrost liczby osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak świat walczy z koronawirusem?

Przez kilkanaście dni, kiedy 83-letnia Amerykanka przebywała na statku wycieczkowym, nie stwierdzono u niej żadnych niepokojących objawów. W czwartek Westerdam zawinął do portu po zapewnieniu, że na pokładzie nie ma zakażonych koronawirusem. Dopiero później test u kobiety dał wynik pozytywny. Łącznie statek opuściło już ponad 1200 osób. Może być trudniej niż kiedykolwiek utrzymać w ryzach epidemię - ostrzegają eksperci.

Nie będzie uroczystych obchodów 60. urodzin cesarza Japonii Naruhito. Odwołano je w związku z obawami, że zgromadzenie publiczne może przyczynić się do rozprzestrzenienia epidemii koronawirusa - podała w poniedziałek Agencja Dworu Cesarskiego. Świętowanie było zaplanowane na najbliższą niedzielę.

Mike Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformował na konferencji prasowej, że liczba przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 poza Chinami gwałtownie nie rośnie. Wyjątkiem jest wycieczkowiec w pobliżu Jokohamy. W Stanach Zjednoczonych wirusa zdiagnozowano u 15. osoby. Na całym świecie zakażonych jest ponad 60 tysięcy osób.

W środę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że na statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie stwierdzono 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 218. Na wycieczkowcu jest trzech Polaków.

Zaczyna się kolejny tydzień kwarantanny na wycieczkowcu Diamond Princess, zacumowanym w porcie w japońskiej Jokohamie, a wśród pasażerów znudzenie przeplata się z zaostrzającym się niepokojem. W poniedziałek potwierdzono tam kolejne przypadki zakażonych koronawirusem. - Wielu pasażerów zaczyna mieć reakcje klaustrofobiczne - powiedział Brytyjczyk, David Able.

Szef dyplomacji Japonii Toszimitsu Motego weźmie udział w 56. Forum Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie - jak oświadczył - "spodziewa się rozmawiać o uregulowaniu sprawy Kuryli z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem".