Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

- Nadszedł czas, aby świat powiedział "nie" izraelskiej okupacji - po tych słowach Mahmuda Abbasa ponad 2/3 członkowskich ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora tego gremium. To wielki sukces samego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W czwartkowym głosowaniu okazało się też, że Izrael stracił niektórych swych dotychczasowych europejskich sojuszników.

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Palestyńscy liderzy za "nonsens" uznają doniesienia o tym, jakoby byli gotowi zaprzestać starań o uznanie na forum ONZ w zamian za przywrócenie dotacji amerykańskiej dla UNESCO oraz odmrożenie przez Izrael wypłaty funduszy z ceł i podatków.

Komitet Ligi Arabskiej zdecydował oficjalnie wystąpić do ONZ o przyznanie pełnego członkostwa Państwu Palestyńskiemu. Kraj miałby formalnie powstać w ramach granic z 1967 roku, obejmujących Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą. Izrael wielokrotnie powtarzał, że nie zgodzi się na taki przebieg granic.