Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

W Jerozolimie, po piątkowych modłach, doszło do starć muzułmanów z izraelską policją. Wierni protestowali przeciwko zainstalowaniu bramek z wykrywaczami metalu u wejść do miejsc świętych na Starym Mieście. Dwóch Palestyńczyków zostało zabitych, a kilkudziesięciu rannych.

Po wizycie premiera Izraela Benajmina Netanjahu w Paryżu francuscy komentatorzy zwracają uwagę na zdolności dyplomatyczne prezydenta Francji Emmanuela Macrona, polegające na "przekonywaniu i oczarowywaniu" zagranicznych partnerów. Obserwatorzy są jednak sceptyczni, jeśli chodzi o wpływ Francji na ewolucję konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Władze Izraela otworzyły w niedzielę esplanadę meczetów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Dostęp do znajdujących się tam obiektów sakralnych został zablokowany w piątek po tym, kiedy na Wzgórzu śmiertelnie postrzelono dwóch izraelskich policjantów.

Palestyński Hamas zdementował w sobotę informację, jakoby Państwo Islamskie stało za atakiem trzech napastników na izraelską policjantkę, do którego doszło w piątek w Jerozolimie. Ciężko ranna 23-letnia policjantka zmarła w szpitalu. Napastników zastrzelono na miejscu.

Władze Izraela zamierzają ograniczyć dostawy prądu dla Strefy Gazy na prośbę palestyńskiego przywódcy Mahmuda Abbasa, który chce w ten sposób wywrzeć presję na rządzący enklawą radykalny ruch Hamas - poinformowała w poniedziałek dpa za mediami izraelskimi.

Ministerstwo gospodarki i handlu Libanu dąży do tego, by zakazać w tym kraju wyświetlania filmu "Wonder Woman" - podały miejscowe media. Powodem ma być to, że odtwórczyni głównej roli, Gal Gadot, to Żydówka, popierająca politykę Izraela w konflikcie bliskowschodnim.

Donald Trump wylądował w Tel Awiwie, rozpoczynając tym samym wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Jest to drugi etap pierwszej zagranicznej podróży Trumpa po objęciu urzędu prezydenta USA. - Izraelczycy liczą na to, że prezydent Trump potwierdzi, że Jerozolima to stolica państwa Izrael - relacjonował z Jerozolimy Jacek Stawiski z TVN24 BiS.