Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Czworo Palestyńczyków zostało zastrzelonych, a jeden ranny, gdy w sobotę atakowali lub próbowali zaatakować możami Izraelczyków w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu Jordanu. To kolejne incydenty w trwającej od kilku tygodni spirali przemocy.

Palestyńczycy podpalili w piątek święte dla Żydów miejsce w Nablusie na Zachodnim Brzegu Jordanu, podczas gdy radykalna grupa palestyńska Hamas nawołuje do "Dnia Gniewu" przeciwko Izraelowi - poinformowały palestyńskie siły bezpieczeństwa. Nową falę przemocy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu różni od poprzednich m.in. rola mediów społecznościowych umożliwiających działającym na własną rękę napastnikom przeprowadzanie ataków - pisze "New York Times".

W Izraelu narasta fala przemocy. Regularnie dochodzi do ataków i strzelanin. W ostatnich godzinach przy jednej z bram Starego Miasta w Jerozolimie izraelscy policjanci zabili Palestyńczyka, który miał się na nich rzucić z nożem. W innej części miasta w ataku nożownika została ranna starsza Żydówka. Materiał "Faktów z zagranicy".

Uriel Razkan, żydowski sprzedawca warzyw z miasta Kryat Ata, został dźgnięty nożem przez innego Żyda. Mężczyzna wziął go za Araba i omyłkowo zaatakował, chcąc się zemścić za serię ataków, których w ostatnich dniach dopuścili się Palestyńczycy przeciwko Izraelczykom.

Izraelski żołnierz został wieczorem ugodzony nożem w autobusie w Jerozolimie, sprawcę ataku zabili członkowie sił bezpieczeństwa - podała policja. Był to czwarty w ciągu dnia atak z użyciem noża w Izraelu.

Izraelska policja zastrzeliła w poniedziałek mężczyznę, który próbował zabić nożem jednego z funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa w Jerozolimie Wschodniej. Ataku dokonał Arab, którego tożsamości na razie nie ujawniono. Jest to najnowszy atak w trwającej od kilku tygodni fali izraelsko-palestyńskiej przemocy.

"Dzięki Bogu! Nareszcie udało się raz wygrać!", "Mamy ich!", "To dzień chwały dla USA!" – krzyczały 30 lat temu nagłówki i podekscytowani politycy w Waszyngtonie. Pokerowa zagrywka administracji Ronalda Reagana zwieńczyła w spektakularny sposób starania o ujęcie palestyńskich terrorystów, którzy porwali statek pasażerski Achille Lauro.

Działanie Izraela wobec Palestyńczyków jest "agresywne i rasistowskie" - powiedział w czwartek sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi, wzywając społeczność międzynarodową i ONZ do powstrzymania narastającego konfliktu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwołał zaplanowaną na czwartek wizytę w Niemczech. Ma to związek z trwającymi od 10 dni starciami między Palestyńczykami a izraelską policją. Informację o odwołaniu wizyty potwierdziły źródła w Tel Awiwie i w Berlinie.