Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Niemiecki Bundestag sprzeciwia się izraelskim planom aneksji części Zachodniego Brzegu Jordanu – wynika z uchwalonej w środę rezolucji. To już kolejny tego dnia głos z Europy, domagający się od izraelskiego rządu rezygnacji z zamiarów dotyczących palestyńskich ziem.

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w nocy z niedzieli na poniedziałek ataki na cele dżihadystów w Syrii i w Strefie Gazy - poinformował jeden z rzeczników Sił Obronnych Izraela Awiszaj Adraee. Jak podkreślił, w Strefie Gazy uderzono w ponad tuzin lokalizacji. W wyniku ataku zginęło dwóch palestyńskich dżihadystów.

Bliskowschodni plan pokojowy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa odrzuciła w sobotę Liga Państw Arabskich na nadzwyczajnej sesji w Kairze. O zerwaniu wszelkich związków z USA i Izraelem poinformował tego samego dnia prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. - Nie zamierzam zapisywać się w historii jako ten, który sprzedał Jerozolimę - powiedział.

Kreml analizuje przedstawiony przez prezydenta USA Donalda Trumpa plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu - ogłosił rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. W czwartek do Rosji przyjeżdża premier Izraela Benjamin Netanjahu, który, jak prognozuje dziennik "Kommiersant", "opowie o amerykańskim planie Putinowi, licząc, najwyraźniej, jeśli nie na poparcie, to przynajmniej na zrozumienie".

Jesteśmy otwarci na wszelkie poważne wysiłki poczynione w celu osiągnięcia pokoju - powiedział sekretarz generalny Ligii Arabskiej, odnosząc się do "planu Trumpa". Poparcie dla propozycji prezydenta USA wyraziły Arabia Saudyjska, Jordania, Katar i ZEA, które postawiły jednak warunek.