Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Izraelski żołnierz został zastrzelony w niedzielę podczas żydowskiego święta na Zachodnim Brzegu Jordanu. To już kolejne zabójstwo izraelskiego żołnierza w ostatnich dniach. W piątek Palestyńczyk zastrzelił znajomego 20-letniego izraelskiego żołnierza i wrzucił jego ciało w studni.

Izraelskie MSZ oskarżyło w niedzielę dyplomatów z 10 krajów o "złamanie prawa" i udział w "prowokacji", jaką miało być ich uczestnictwo w konwoju z pomocą humanitarną dla bezdomnych Palestyńczyków z wioski Makhul, wyburzonej tydzień temu przez wojsko izraelskie.

Izraelscy żołnierze otworzyli ogień w kierunku grupy Palestyńczyków w obozie dla uchodźców pod Jerozolimą. Zginęły co najmniej trzy osoby, a około 20 zostało rannych. Fakt strzelaniny potwierdziły zarówno źródła palestyńskie, jak i izraelskie, ale ich relacje co do przebiegu zdarzeń znacznie różnią się od siebie.

Dzień przed wznowieniem izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych Jerozolima zgodziła się na budowę 942 nowych lokali mieszkalnych we wschodniej części miasta, na obszarze zaanektowanym przez Izrael. - Ta ekspansja może doprowadzić do załamania negocjacji - ostrzegają Palestyńczycy.

- Izraelscy i palestyńscy negocjatorzy uzgodnili, że spotkają się ponownie w ciągu dwóch tygodni. Jako cel obie strony obrały uzyskanie ostatecznego porozumienia pokojowego w ciągu dziewięciu miesięcy - poinformował we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry.

Hamas odrzucił w piątek oświadczenie o możliwości wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych. Według ugrupowania, które zarządza Strefą Gazy, prezydent Mahmud Abbas nie ma prawa do reprezentowania Palestyńczyków.

Armia izraelska rozmieściła w kurorcie Ejlat nad Morzem Czerwonym w pobliżu granicy z Egiptem baterię antyrakietową systemu Żelazna Kopuła - poinformowała rzeczniczka prasowa sił zbrojnych.

Rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas przeprowadził egzekucję dwóch Palestyńczyków skazanych za szpiegowanie na rzecz Izraela. Ugrupowanie ma nadzieję, że wieszanie domniemanych zdrajców odstraszy innych od sprzedawania informacji na temat miejsca pobytu liderów Hamasu lub składów broni.

Mimo że popularna sieć fast foodów nie ma ani jednego lokalu w Strefie Gazy, mieszkańcy blokowanej przez Izrael enklawy mogą zajadać się jej słynnymi kurczakami w panierce. Zamówienia są realizowane przez firmę, która dostarcza dania tunelami przemytniczymi z Egiptu.