Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Rząd Izraela zapowiedział budowę 381 nowych lokali mieszkalnych w Jerozolimie Wschodniej - podała agencja AFP powołując się na izraelską organizację pozarządową Pokój Teraz. Z kolei ministerstwo spraw wewnętrznych rządzącego Strefą Gazy Hamasu poinformowało, że rozmieściło swoje siły na granicy z Izraelem, by pilnowały przestrzegania rozejmu z Izraelem i uniemożliwiły ataki rakietowe z palestyńskiego terytorium.

Izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman wezwał w piątek ambasadorów kilku krajów europejskich, aby zaprotestować przeciwko stronniczości w stosunkach izraelsko-palestyńskich - poinformował rzecznik resortu.

W armii miał przydomek "buldożer", w polityce z czasem przekształcił się w "gołębia". Izraelczycy widzieli w nim bohatera, Arabowie "rzeźnika z Bejrutu". Ariel Szaron - człowiek, którego wizyta na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy w 2000 r. doprowadziła do wybuchu drugiej intifady - był jedną z najważniejszych postaci w polityce Bliskiego Wschodu ostatnich dekad. Były premier zmarł w sobotę w wieku 85 lat.

Izrael zapowiedział w piątek budowę nowych 1400 mieszkań na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, czyli na terenach, gdzie Palestyńczycy chcą utworzyć swoje państwo. 800 mieszkań ma powstać na Zachodnim Brzegu Jordanu, 600 - w Jerozolimie Wschodniej.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, aby w izraelskim parlamencie, Knesecie, "uznał prawdę historyczną: liczący prawie 4 tysiące lat związek Żydów z Izraelem" i przyczynił się tym samym do pokoju w regionie.

Izrael uwolnił w nocy z wtorku na środę drugą grupę palestyńskich więźniów. Jak poinformowały izraelskie władze więzienne, na wolność wyszło kolejnych 26 Palestyńczyków, z których większość odsiadywała wieloletnie wyroki, głównie za zabójstwa Izraelczyków.

Podczas rutynowego patrolu armia Izraela odkryła tunel biegnący pod granicą ze Strefą Gazy. Według wojskowych mógł on być wykorzystywany do organizowania zamachów lub porywania mieszkańców Izraela.