Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Po raz pierwszy od dwóch lat w Tel Awiwie rozbrzmiał w czwartek wieczorem alarm rakietowy. W kierunku miasta ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej dwa pociski. Nie było ofiar ani zniszczeń. W odpowiedzi na atak izraelskie lotnictwo przeprowadziło w piątek naloty na cele naziemne w Strefie Gazy. Uderzono w cele związane z Hamasem na południu i na północy palestyńskiej enklawy.

Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i ambasada palestyńska w Polsce poinformowali w środę, że delegacja palestyńska nie weźmie udziału w zaplanowanej na przyszły tydzień w Warszawie konferencji poświęconej bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie.

Światowy Program Żywnościowy poinformował w środę, że z powodu braku środków finansowych ograniczy pomoc dla około 190 tysięcy ubogich Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, czyli dla połowy potrzebujących wsparcia osób z tych terenów.

Australia uznaje Jerozolimę Zachodnią, siedzibę Knesetu i wielu instytucji rządowych, za stolicę Izraela, ale przeniesie tam swoją ambasadę dopiero po zawarciu porozumienia pokojowego - oświadczył w sobotę premier Australii Scott Morrison.

Z misjami humanitarnymi zjeździła połowę świata. Pracuje w obozach dla uchodźców i tworzy ośrodki medyczne dla ofiar wojen i konfliktów. Dwa lata temu uruchomiła przychodnię na prowincji w Jordanii dla syryjskich kobiet, które przez wojnę straciły dom, męża i dzieci. Katarzyna Rydel jest jedną z tych, którzy pomagają im wrócić do normalności. Reportaż Wojciecha Szumowskiego "Kobiety z jordańskiego ośrodka pomocy" w "Superwizjerze".

USA nie zdołały przeforsować w ONZ rezolucji potępiającej rządzącą Palestyną organizację Hamas. Podczas czwartkowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego projekt, zgłoszony przez amerykańską ambasador przy ONZ Nikki Haley, nie uzyskał w głosowaniu niezbędnej do wejścia w życie większości dwóch trzecich głosów.