Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny-Generalne Dowództwo (PFLP-GC), palestyńskie ugrupowanie zbrojne z siedzibą w Damaszku, oznajmiło, że władze Syrii zezwoliły atakować Izrael. Ma to być odwet po ostatnich nalotach izraelskiego lotnictwa na syryjską stolicę.

Izraelskie wojsko przeprowadziło nalot na Strefę Gazy. Od wybuchu rakiety zginął jeden Palestyńczyk, a drugi został ranny. Oznaczać to może zerwanie rozejmu, który zakończył ośmiodniową wojnę w listopadzie.

Palestyńczyk zabił nożem lub, według innych źródeł, zastrzelił we wtorek rano izraelskiego osadnika na południe od Nablusu, na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała izraelska policja. To pierwsze takie zabójstwo w tym regionie od 2011 roku.

Izraelskie siły powietrzne zbombardowały w niedzielę bazę wojskową w Strefie Gazy należącą do Frontu Wyzwolenia Palestyny. To odpowiedź na wystrzelenie z terenu Autonomii Palestyńskiej rakiety, która spadła na południu Izraela.

Izrael przygotowuje się na potężny atak propalestyńskich hakerów z grupy Anonymous, zapowiedziany na weekend. Hakerzy grożą "wykasowaniem" państwa żydowskiego z internetu - ostrzegł dziennik "Times of Israel".

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło we wtorek wieczorem trzy naloty na północne rejony Strefy Gazy - poinformowały źródła palestyńskie. Były to pierwsze izraelskie ataki od czasu listopadowego konfliktu z Hamasem i nie spowodowały ofiar.

Skazany na dożywocie chory na raka Palestyńczyk zmarł we wtorek w szpitalu w wieku 64 lat - poinformowało stowarzyszenie palestyńskich więźniów. Palestyński prezydent Mahmud Abbas oskarżył o tę śmierć rząd Izraela. Śmierć Majsara Abud Hamdijego wywołała bunt palestyńskich więźniów.

Chaled Meszal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. To polityczny weteran, postrzegany jako kluczowa postać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem. Jego wybór kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań.

Po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem prezydent USA powiedział, że za kluczową kwestię uznaje zapewnienie suwerenności narodowi palestyńskiemu i bezpieczeństwa narodowi izraelskiemu. Dodał, że "jeśli rozwiążemy te dwa problemy, rozwiązana będzie kwestia osiedli". Obama ujawnił, że wcześniej powiedział szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu, iż budowa osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu nie jest konstruktywna i "nie posuwa naprzód sprawy pokoju".

Dwie rakiety wystrzelone z palestyńskiej Strefy Gazy eksplodowały w czwartek rano na południu Izraela, podczas wizyty w tym kraju prezydenta USA Baracka Obamy - poinformowała izraelska policja. W wyniku eksplozji nikt nie został ranny.

Izraelskie wojsko poinformowało w piątek o aresztowaniu 10 Palestyńczyków podejrzanych o rzucanie kamieniami w kierunku izraelskich samochodów. Prawdopodobnie było to przyczyną wypadku, w którym ciężko ranna została dwuletnia izraelska dziewczynka.

Unia Europejska potępiła izraelskie osadnictwo, zwłaszcza w Jerozolimie Wschodniej. Ma ono stanowić największe zagrożenie dla rozwiązania pokojowego przewidującego powstanie dwóch państw, Izraela i Palestyny. UE zaleciła też wstrzymanie się od transakcji finansowych związanych z osadnictwem.

Rakieta odpalona z palestyńskiej Strefy Gazy uderzyła we wtorek w pobliżu miasta Aszkelon, na południu Izraela - poinformowała policja izraelska. Zniszczona została droga, ale nikt nie został ranny. To pierwszy taki atak od rozejmu z listopada 2012 roku.