Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP
10. urodziny Muzeum POLIN
10. urodziny Muzeum POLINTVN24
wideo 2/4
10. urodziny Muzeum POLINTVN24

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie trwa świętowanie 10. urodzin. Z tej okazji przygotowano bogaty program, a w tym koncertów, autorskiego oprowadzania. Zaplanowano też noc filmową, debatę oraz warsztaty.

Uroczyste wielkie otwarcie wystawy stałej stołecznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyło się 28 października 2014 roku. - Jesteśmy tu. Mir zenen do - powiedział wówczas Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum i Ocalały z Holokaustu, cytując fragment pieśni żydowskich partyzantów. Słowa te stały się mottem obchodów 10-lecia POLIN, które zaczęły się w czwartek i potrwają do poniedziałku.

Opowieści o eksponatach, warsztaty kulinarne, noc filmowa

Do słów Turskiego nawiązała podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości w gmachu placówki Zofia Bojańczyk, koordynatorka programu urodzin muzeum.

- Pan Marian odniósł się do stałej, nieprzerwanej obecności Żydów w Polsce. Chcąc odnieść się do tego, że polscy Żydzi pomimo tragedii Holocaustu, pomimo tego, co wydarzało się także po wojnie, nadal w Polsce żyją, pracują, zakładają rodziny. To krótkie zdanie "jesteśmy tutaj" jest zarazem cudem i wyborem, którego polscy Żydzi dokonują każdego dnia, wybierając Polskę. Muzeum POLIN od 10 lat mówi: jesteśmy tutaj, na Muranowie, gdzie wydarzyła się ta historia, gdzie wydarzyła się historia polskich Żydów - podkreśliła.

"Długi urodzinowy weekend" rozpoczął się spotkaniem "Oto obiekt", w ramach którego o 10 eksponatach z kolekcji muzeum opowiadali historycy sztuki. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano takie atrakcje, jak m.in. warsztaty tworzenia prezentów, program muzyczno-taneczny z udziałem Kapeli Niwińskich czy warsztaty kulinarne.

W sobotę w Pracowni Kulinarnej u Fani w budynku POLIN odbyła się noc filmowa, podczas której pokazano "Dybuka" Michała Waszyńskiego, "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego i "Opowieści o miłości i mroku" w reżyserii Natalie Portman na podstawie autobiograficznej książki jednego z najpopularniejszych izraelskich pisarzy Amosa Oza.

10. urodziny Muzeum Historii Żydów Polskich POLINM. Jaźwiecki / UM

Widowisko taneczno-muzyczne "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj"

Z kolei na niedzielę przygotowano także widowisko taneczno-muzyczne "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj". Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy wykona kompozycje Philipa Glassa, George'a Gershwina i Gustava Mahlera, do której odbędą się multimedialne projekcje premierowych choreografii, przygotowanych przez artystów z Polski, Izraela, Ukrainy i Hiszpanii: związanych z izraelskim teatrem Batsheva Dance Company Ereza Zohara i Kornelii Zohar, polskiego choreografa i tancerza Jacka Przybyłowicza oraz pochodzącej z Ukrainy Alisy Makarenko.

- Od zawsze marzyliśmy, by w Muzeum POLIN pokazywać także taniec, w tym współczesny taniec izraelski. Mamy jednak pewne przestrzenne ograniczenia. Pokazanie tańca na ekranie wydaje się pomysłem oczywistym, to jednak dopiero początek. Wraz z rozwojem projektu i zaangażowaniem artystów okazało się, że dla każdego z nich wizyta w muzeum jest czymś innym, każdy inaczej podchodzi do tej przestrzeni - powiedział Kajetan Prochyra, koordynator sceny muzycznej Muzeum POLIN oraz nowy dyrektor Orkiestry Polskiego Radia.

- To będą trzy różne historie. Pierwsza z nich to opowieść o grupie młodych tancerzy, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy do Polski i próbują odnaleźć się w przestrzeni muzeum, oswoić ją, uczynić własną. Druga, opowieść Alisy Makarenko, to bardziej teatr tańca, w ruchu Alisa inspirowała się żydowskimi zwyczajami, gestem obecnym w rytuałach. Do tego "Błękitna rapsodia", tak bardzo nowojorska, którą przenosimy na naszą wystawę stałą, Galerię Ulica, do Galerii Miasteczko. Trzecia odsłona to opowieść izraelska, mówiąc może nieco kliszowo, jest to modlitwa o pokój - dodał.

Debata o muzach i oprowadzania autorskie

Na poniedziałek 30 września zaplanowano debatę pod hasłem "Muzea przyszłości" z udziałem menedżerów kultury, dziennikarzy, historyków o wyzwaniach, przed jakimi w XXI wieku stoją muzea.

Odbywać się będą także autorskie oprowadzania po wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" - oprowadzać będą pisarka Karolina Sulej, dziennikarka Hanna Rydlewska, badaczka Joanna Ostrowska, fotograf Sebastian Czarnecki i instagramerka Rita Miernik. Kuratorzy oprowadzać będą także po Galerii Rotacyjnej oraz wystawie "(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".

Szczegółowy program 10. urodzin Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dostępny jest na stronie internetowej placówki.

Autorka/Autor:b, dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: M. Jaźwiecki / UM

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl