Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Służby medyczne Palestyńczyków donoszą, że wciąż ostrzeliwane są szpitale i szkoły, w których gromadzą się uchodźcy, a także miejsca publiczne jak bazary. = Liderzy Hamasu ukrywają się w szpitalach - mówi Sami Turgeman, szef Południowego Dowództwa Sił Obronnych Izraela, którego wypowiedź cytuje na Twitterze rzecznik IDF.

Izraelska armia poinformowała w czwartek o powołaniu dodatkowych 16 tys. tysięcy rezerwowych w związku z kontynuacją operacji w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 8 lipca. Łącznie zmobilizowanych zostało 86 tys. rezerwistów.

Hamas zaprzeczył we wtorek wieczorem, jakoby miał przystąpić do porozumienia, na mocy którego oddziały jego milicji w Strefie Gazy miały podporządkować się 24-godzinnemu zawieszeniu broni, jak to ogłosiła w Ramallah Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP).

Izrael i palestyński radykalny Hamas "w zasadze" porozumiały się ws. zawieszenia broni w Strefie Gazy - podała we wtorek izraelska telewizja, powołując się na anonimowego przedstawiciela izraelskiej armii. Po kilkudziesięciu minutach telewizja wycofała tę informację.

W poniedziałek izraelskie czołgi ostrzelały jedyną elektrownię elektryczną w Strefie Gazy, co doprowadziło do uszkodzenia jednego z trzech zbiorników paliwa, a w konsekwencji do unieruchomienia całej infrastruktury. Na razie nie ma informacji o ofiarach ataku. Tylko w poniedziałek na terenie Strefy Gazy w wyniku ofensywy prowadzonej przez wojsko izraelskie zginęło co najmniej 100 osób.

- Jeśli świat nie pomoże nam ustanowić państwa palestyńskiego drogą pokojową, zakończymy zbrojnie okupację izraelską - to nieugięte stanowisko Hamasu w trzecim tygodniu interwencji zbrojnej Izraela w Strefie Gazy. Zginęło w niej ponad 1,1 tys. Palestyńczyków i 56 Izraelczyków. Przebywający w Katarze przywódca Hamasu zgodził się odpowiedzieć na trudne pytania amerykańskiego dziennikarza, Charliego Rose'a.

Od ponad 20 dni Izrael bombarduje Strefę Gazy. Szacuje się, że od początku działań zbrojnych, które z czasem rozszerzono także o operację lądową, zginęło ponad 1 tys. Palestyńczyków, w ogromnej większości cywilów. ONZ opublikowała mapy satelitarne, które pokazują efekty nalotów.

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo jeżeli to zrobi, jego struktury w Strefie Gazy zastąpią wkrótce islamiści z o wiele bardziej radykalnych ugrupowań podobnych do Państwa Islamskiego, które kontroluje dużą część Iraku - stwierdził jeden z najważniejszych ludzi w Pentagonie, gen. Michael Flynn, szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) w Pentagonie.

W sytuacji, gdy trwają międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu w Strefie Gazy, Izrael i radykalny palestyński Hamas zmniejszyły nasilenie walk. Zdaniem Patrycji Sasnal, ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Hamas, mimo że jest uznawany za organizację terrorystyczną, jest partnerem do rozmów.

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu wezwał do "natychmiastowego i bezwarunkowego" wstrzymania ognia w Strefie Gazy z powodów humanitarnych. Dodał, że powinno to być wstępem do trwałego zakończenia walk - poinformował w niedzielę Biały Dom.