Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Zdjęcie pokazujące rzekomo palestyńskie dziecko widoczne w celowniku optycznym izraelskiego snajpera wywołało oburzenie w Zachodnim Brzegu, Strefie Gazy, ale też w samej Jerozolimie. 20-letni Mor Ostrovski, który ma być za nie odpowiedzialny zeznał jednak dowódcy, że nie jest jego autorem i po prostu znalazł je w internecie. Nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Izraelskie ministerstwo obrony dało zielone światło dla budowy 90 lokali mieszkalnych w osiedlu Beit El, niedaleko Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała w poniedziałek izraelska organizacja sprzeciwiająca się osadnictwu Pokój Teraz.

Były szef izraelskiej dyplomacji i sojusznik premiera Izraela Benjamina Netanjahu, Awigdor Lieberman, uznał, że pokój z Palestyńczykami nie jest możliwy, a konflikt z nimi może zostać jedynie "zagospodarowany".

Na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ zabrakło Izraela. Podczas spotkania przedstawiono okresowy raport w sprawie przestrzegania podstawowych praw człowieka w tym kraju. Izrael jest jedynym z 14 krajów, który z zaproszenia nie skorzystał.

We wtorkowych wyborach parlamentarnych w Izraelu obóz partii prawicowych i religijnych zdobył jednak minimalną większość - 61 ze 120 mandatów - poinformował w wydaniu internetowym dziennik "Haarec", powołując się na Centralną Komisję Wyborczą.

Prezydent Izraela Szimon Peres skrytykował politykę premiera Benjamina Netanjahu i ostrzegł przed groźbą wybuchu nowego powstania palestyńskiego. Można go uniknąć, zdaniem prezydenta, jeśli Państwo Izrael podejmie większe wysiłki w celu doprowadzenia do pozrozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

Od siedmiu do 10 osób zostało rannych w eksplozji samochodu w pobliżu autobusu w Tel Awiwie. Izraelska policja szybko poinformowała, że pierwsze elementy śledztwa wskazują, że była to "sprawa kryminalna".

Iran ma nadzieję, że nominacja Chucka Hagla na nowego szefa Pentagonu poprawi relacje pomiędzy Teheranem i Waszyngtonem - oświadczył we wtorek rzecznik Minister Spraw Zagranicznych Iranu.

Władze palestyńskie zaczęły używać w oficjalnych dokumentach określenia "Państwo Palestyna". To następstwo listopadowej decyzji ONZ o przyznaniu Palestyńczykom wyższego statusu w tym gremium - poinformowała oficjalna agencja Wafa.

W 2020 roku w Izraelu, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Jerozolimie Wschodniej i Strefie Gazy ludność arabska liczebnie prześcignie Żydów - poinformowało palestyńskie biuro statystyczne, które w swoich prognozach opiera się na obecnych wskaźnikach urodzeń.

Ewentualne wznowienie izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych będzie możliwe dopiero po ustąpieniu palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa - oświadczył przywódca ultranacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael Awigdor Lieberman.

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak "pod koniec lat 30." XX wieku. Była to reakcja na potępienie przez UE izraelskich planów rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.

Emigracyjny szef radykalnego Hamasu - Chaled Meszal - wezwał do zakończenia podziałów między siłami rządzącymi Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem Jordanu. Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, twierdzi, że najważniejsze dla pojednania są wybory.

Chaled Meszal, jeden z liderów Hamasu na całym Bliskim Wschodzie, w sobotę wystąpi z przemówieniem skierowanym do 200 tys. Palestyńczyków, którzy zapowiedzieli stawienie się na wiecu w centrum Gaza City. Tam będą świętowali 25-lecie pierwszej intifady, czyli powstania przeciwko Izraelowi. W 1997 r. Benjamin Netanjahu nakazał otrucie Meszala, ale potem musiał dostarczyć mu antidotum na żądanie USA.