Irak

Irak

Setki Irakijczyków chcą opuścić Niemcy

Iracka ambasada w Berlinie wystawiła w ostatnim czasie 1,4 tys. paszportów dla Irakijczyków, którzy chcą wrócić do kraju - poinformowało niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Bomby, strzelcy i samochody pułapki. Ponad 100 ofiar zamachów w ciągu kilku godzin

Uzbrojeni ludzie wtargnęli w poniedziałek do centrum handlowego w szyickiej dzielnicy Bagdadu, zabili co najmniej 18 osób, ranili około 50 - informują władze. Wśród zabitych jest czterech policjantów. Do napaści przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W innym zamachu w Bagdadzie zginęło co najmniej siedem osób, a w mieście Mukdadija we wschodnim Iraku kolejne 20.

Irak zapewnia, że staje się samodzielny. "Przeprowadzamy 60 procent nalotów"

Iracki premier oświadczył, że siły zbrojne jego kraju są silne na tyle, iż wykonują już większość nalotów na siły tak zwanego Państwa Islamskiego. - Ponad 60 procent ataków przeprowadziły krajowe siły powietrzne, a resztę międzynarodowa koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych - powiedział Hajder al-Abadi.

Amerykańscy komandosi walczą w Iraku? "Irańska dezinformacja"

Przedstawiciel władz w Bagdadzie Salim ad-Dżaburi poinformował agencję Reutera, że w ostatnich tygodniach na północy Iraku doszło do serii operacji zagranicznych sił specjalnych wymierzonych w tzw. Państwo Islamskie (IS). Amerykanie zaprzeczają tym doniesieniom.

"Obopólne zaniepokojenie" egzekucją. Telefon z Bagdadu

Prezydent USA Barack Obama i iracki premier Hajder al-Abadi odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w której wyrazili "obopólne zaniepokojenie" egzekucją szyickiego duchownego Nimra al-Nimra w Arabii Saudyjskiej i atakami na saudyjską ambasadę w Iranie.

"Kalifat" się kurczy. Dżihadyści tracą terytoria

W 2015 r. terytorium kontrolowane przez IS w Iraku skurczyło się o 40 proc. w stosunku do maksymalnego obszaru i o 20 proc. w Syrii. Ma to związek z wyparciem dżihadystów z kilku miast przez międzynarodowe siły - podał rzecznik koalicji pod wodzą USA płk Steve Warren.

Dżihadyści pokazali rzekomą egzekucję "pięciu brytyjskich szpiegów"

W internecie pojawiło się w niedzielę nagranie stworzone przez członków tzw. Państwa Islamskiego (IS), które ma pokazywać egzekucję "pięciu brytyjskich szpiegów". Terroryści mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem nazywają też premiera Davida Camerona "imbecylem" i zapowiadają "inwazję" na Wielką Brytanię - pisze dziennik "Independent".

Chcą "zadać dżihadystom śmiertelny i ostateczny cios"

Premier Iraku Hajder al-Abadi oświadczył, że nadchodzący rok będzie rokiem, w którym pokonane zostanie tzw. Państwo Islamskie w Iraku. Złożył taką deklarację w przemówieniu telewizyjnym po odbiciu przez siły rządowe miasta Ramadi z rąk dżihadystów. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Ramadi odbite z rąk dżihadystów. Wielki sukces irackiej armii

Siły irackie "przejęły w niedzielę kontrolę" nad rządowym kompleksem w Ramadi opanowanym w maju przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformował rzecznik wojsk irackich. Był to ostatni bastion IS w tym mieście położonym na zachodzie Iraku.