Irak

Irak

Amerykanie szkolą tysiące bojowników do walki z dżihadem

Władze Jordanii przyznały, że na terytorium ich kraju Amerykanie niedawno rozpoczęli zakrojony na szeroką skalę program szkolenia syryjskich bojowników, którzy mają walczyć z dżihadystami Państwa Islamskiego. Instruktorzy z USA mają wyszkolić i uzbroić siły liczące nawet 15 tysięcy ludzi. Nie jest jasne, w jaki sposób Amerykanie chcą kontrolować przeszkolonych przez siebie bojówkarzy i uniemożliwić im zaangażowanie się w syryjską wojnę domową.

Kilka lat temu była terrorystką, teraz zostanie ekspertem Kongresu USA

Jej organizacja sprzeciwia się wszystkiemu, co reprezentuje władza w Teheranie, a jej terrorystyczna przeszłość powoduje, że zdecydowana większość Irańczyków nie chce mieć z nią nic wspólnego. Mimo to Mariam Radżawi, liderka Mudżahedinów Ludowych, może liczyć na posłuch niektórych polityków Zachodu. Mimo że eksperci mają co do jej wiarygodności wiele obiekcji.

Nie żyje najbliższy współpracownik Saddama Husajna?

Były bliski współpracownik obalonego w 2003 roku dyktatora Iraku Saddama Husajna, Izzat Ibrahim ad-Duri, został zabity podczas dużej operacji wojskowej - powiedział w piątek telewizji al-Arabija gubernator irackiej prowincji Salah ad-Din. Już wcześniej jednak pojawiały się informacje o jego śmierci.

Strategiczne miasto błaga o pomoc. Dżihadyści otworzą drogę na Bagdad?

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) rozpoczęli kolejną ofensywę w celu przejęcia kontroli nad Ramadi, stolicy największej irackiej prowincji Anbar. Miasto znajduje się nieco ponad sto kilometrów na zachód od Bagdadu. Przedstawiciele lokalnych władz apelują o pomoc i ostrzegają, że Ramadi może paść w ciągu kilku godzin.

Gwałcą, sprzedają, oddają "w prezencie". Dżihadyści znęcają się nawet nad 12-latkami

"Terroryści z Państwa Islamskiego stworzyli system, w którym dokonują na masową skalę gwałtów i innych przerażających przestępstw wobec jazydek" - stwierdzili w raporcie eksperci organizacji broniącej praw człowieka, Human Rights Watch. Do takich wniosków doszli po przeprowadzeniu wywiadów z dorastającymi dziewczynkami i kobietami z tej grupy religijnej w obozach dla uchodźców w Iraku.

Węgry wyślą żołnierzy na wojnę z dżihadystami

Węgierski parlament zdecydował, że Budapeszt przystąpi do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim i wyśle 150 żołnierzy do Iraku - poinformował szef węgierskiego resortu obrony Csaba Hende.

"Pobili mnie, skuli i zgwałcili". Dramat jazydzkch kobiet

Dla tysięcy jazydów - mniejszości religijnej żyjącej od setek lat w Iraku - horror rozpoczął się latem ubiegłego roku. Wtedy bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego zdobywający kolejne tereny na północy kraju zbliżyli się w okolice masywu Sindżar, u którego podnóża żyli jazydzi. Całe rodziny zaczęły uciekać w góry i tysiące znalazły przejściowe schronienie w obozach dla uchodźców, w których żyją do dziś.

Pentagon: Państwo Islamskie kurczy się w Iraku

Od czasu ataków z powietrza sił międzynarodowej koalicji pod wodzą USA na cele dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS), utraciło ono od 25 do 30 proc. terenów zajętych wcześniej w Iraku - poinformował w poniedziałek Pentagon.

"To, co stało się w Tikricie, było aktem zemsty". Samosądy po odejściu dżihadystów

Tydzień po odbiciu z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) strategicznego miasta Tikrit, dochodzi tam do licznych grabieży i podpaleń, które uwidoczniły głębokie podziały między plemionami sunnickimi. Część z nich poparła dżihadystów, część się sprzeciwiała. Przedstawiciele służb bezpieczeństwa alarmują, że może to doprowadzić do rozłamów wśród sunnitów na terenach wciąż kontrolowanych przez islamistów.

Masowe groby w Tikricie. Dżihadyści wymordowali jeńców

Irackie wojska, które odzyskały po ponad roku z rąk islamistów miasto Tikrit - jeden z bastionów sunnitów w tym kraju - odkryły dziesiątki masowych grobów. Znajduje się w nich nawet 1,7 tys. ciał irackich żołnierzy, na których terroryści z Państwa Islamskiego dokonali przed rokiem egzekucji.