Irak

Irak

Najgroźniejszą broń dżihadystów stworzyli Amerykanie

Amerykanie podarowali je Irakijczykom, a ci w olbrzymiej ilości utracili je na rzecz dżihadystów. Przejęte opancerzone pojazdy typu Humvee, legenda amerykańskiego wojska, wyrastają na jedną z najgroźniejszych broni Państwa Islamskiego.

"Twarz" reżimu Husajna nie żyje

Zwano go twarzą Saddama Husajna, bo był swego czasu częstym rozmówcą zagranicznych telewizji w Bagdadzie. W irackim więzieniu zmarł Tarik Aziz, były szef dyplomacji Iraku.

Odwrócony antyterrorysta "poszukiwany listem gończym"

Dżihadysta z jednego z ostatnich filmów Państwa Islamskiego, który był dowódcą oddziałów specjalnych OMON w Tadżykistanie i latami szkolili go Amerykanie, jest ścigany międzynarodowym listem gończym - poinformował w środę prokurator generalny Tadżykistanu. Były funkcjonariusz jest ścigany za zdradę stanu i przyłączenie się do organizacji terrorystycznej.

Premier Iraku: Zachód zostawił nas w walce z Państwem Islamskim

Premier Iraku Hajder al-Abadi ocenił we wtorek, że wspólnota międzynarodowa poniosła porażkę w walce z Państwem Islamskim (IS). W czasie konferencji w Paryżu podkreślał, że jego kraj był pozbawiony wsparcia w walce z trwającą od roku ofensywą dżihadystów.

350 tys. ofiar wojen USA w XXI wieku

W latach 2001-2014 w Afganistanie, Iraku i Pakistanie zginęło ponad 350 tys. cywili, żołnierzy, zakontraktowanych najemników, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie zawierają się też wszystkie ofiary po stronie Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda podsumowanie dwóch największych konfliktów, w które w XXI wieku zaangażowały się USA - wynika z raportu stworzonego przez amerykański Uniwersytet Browna.

Weterani wojen narażeni na chorobę Alzheimera. Powodem eksplozje

Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.

Kluczowe pionki na szachownicy dżihadystów. Tego chce Państwo Islamskie

Mosul, Rakka, Homs, Aleppo, Darna – te nazwy słyszymy niemal co dzień, kiedy dochodzą do nas wieści z Iraku, Syrii i od niedawna także z Libii. W ciągu kilku miesięcy dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zajęli wielkie tereny nad Eufratem i Tygrysem. Pod ich panowaniem jest kilkaset miast i wsi położonych na terenach starożytnej Górnej Mezopotanii, czyli tzw. Al-Dżaziry. Niektóre z miast mają znaczenie strategiczne zarówno dla dżihadystów jak i walczących z nimi sił. Kontrola nad nimi może przechylić szalę zwycięstwa w wojnie na jedną ze stron. Oto najważniejsze z miast, które chcą zdobyć dżihadyści.