Irak

Irak

Nie żyje najbliższy współpracownik Saddama Husajna?

Były bliski współpracownik obalonego w 2003 roku dyktatora Iraku Saddama Husajna, Izzat Ibrahim ad-Duri, został zabity podczas dużej operacji wojskowej - powiedział w piątek telewizji al-Arabija gubernator irackiej prowincji Salah ad-Din. Już wcześniej jednak pojawiały się informacje o jego śmierci.

Strategiczne miasto błaga o pomoc. Dżihadyści otworzą drogę na Bagdad?

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) rozpoczęli kolejną ofensywę w celu przejęcia kontroli nad Ramadi, stolicy największej irackiej prowincji Anbar. Miasto znajduje się nieco ponad sto kilometrów na zachód od Bagdadu. Przedstawiciele lokalnych władz apelują o pomoc i ostrzegają, że Ramadi może paść w ciągu kilku godzin.

Gwałcą, sprzedają, oddają "w prezencie". Dżihadyści znęcają się nawet nad 12-latkami

"Terroryści z Państwa Islamskiego stworzyli system, w którym dokonują na masową skalę gwałtów i innych przerażających przestępstw wobec jazydek" - stwierdzili w raporcie eksperci organizacji broniącej praw człowieka, Human Rights Watch. Do takich wniosków doszli po przeprowadzeniu wywiadów z dorastającymi dziewczynkami i kobietami z tej grupy religijnej w obozach dla uchodźców w Iraku.

Węgry wyślą żołnierzy na wojnę z dżihadystami

Węgierski parlament zdecydował, że Budapeszt przystąpi do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim i wyśle 150 żołnierzy do Iraku - poinformował szef węgierskiego resortu obrony Csaba Hende.

"Pobili mnie, skuli i zgwałcili". Dramat jazydzkch kobiet

Dla tysięcy jazydów - mniejszości religijnej żyjącej od setek lat w Iraku - horror rozpoczął się latem ubiegłego roku. Wtedy bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego zdobywający kolejne tereny na północy kraju zbliżyli się w okolice masywu Sindżar, u którego podnóża żyli jazydzi. Całe rodziny zaczęły uciekać w góry i tysiące znalazły przejściowe schronienie w obozach dla uchodźców, w których żyją do dziś.

Pentagon: Państwo Islamskie kurczy się w Iraku

Od czasu ataków z powietrza sił międzynarodowej koalicji pod wodzą USA na cele dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS), utraciło ono od 25 do 30 proc. terenów zajętych wcześniej w Iraku - poinformował w poniedziałek Pentagon.

"To, co stało się w Tikricie, było aktem zemsty". Samosądy po odejściu dżihadystów

Tydzień po odbiciu z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) strategicznego miasta Tikrit, dochodzi tam do licznych grabieży i podpaleń, które uwidoczniły głębokie podziały między plemionami sunnickimi. Część z nich poparła dżihadystów, część się sprzeciwiała. Przedstawiciele służb bezpieczeństwa alarmują, że może to doprowadzić do rozłamów wśród sunnitów na terenach wciąż kontrolowanych przez islamistów.

Masowe groby w Tikricie. Dżihadyści wymordowali jeńców

Irackie wojska, które odzyskały po ponad roku z rąk islamistów miasto Tikrit - jeden z bastionów sunnitów w tym kraju - odkryły dziesiątki masowych grobów. Znajduje się w nich nawet 1,7 tys. ciał irackich żołnierzy, na których terroryści z Państwa Islamskiego dokonali przed rokiem egzekucji.

"Dobra wiadomość o wspaniałym zwycięstwie"

Minister obrony Iraku Chalid al-Obeidi ogłosił "wspaniałe zwycięstwo" nad siłami dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Tikricie. Przedstawiciel władz w Bagdadzie podkreślił, że odbicie miasta jest krokiem w stronę wyparcia islamistów z ich pozycji.

Iran: amerykański dron zabił naszych ludzi

Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Iraku zginęło dwóch doradców z ich kraju. W odpowiedzi na zarzuty Teheranu USA poinformowały, że ich działania zbrojne wymierzone są tylko w dżihadystów. Zdarzenie miało miejsce w trakcie amerykańsko-irańskich negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

"Najgorszy kryzys humanitarny naszej epoki"

Liczba wniosków o azyl złożonych w krajach rozwiniętych wzrosła o 45 proc. w 2014 roku z powodu m.in. konfliktów w Syrii i Iraku zbliżyła się do rekordowego poziomu z początku wojny w Bośni i Hercegowinie - wynika z danych opublikowanych przez ONZ.